شرایط تعویق در پرداخت اقساط وام

تعویق اقساط وامروزانه افراد زیادی جهت دریافت وام و تسهیلات به بانک ها و موسسات مالی مختلف مراجعه می کنند. تمامی این افراد می دانن که دربافت وام و تسهیلات از بانک ها و موسسات مالی نیازمند داشتن ضامن است. ضمانت از شروط مهم و اساسی دریافت وام است. شما موظف هستید در دوره های مشخص اقدام به پرداخت اقساط خود نمایید. شاید برای شما هم سوال باشد اگر دچار تعویق در پرداخت اقساط وام خود شوید، تکلیف چه میشود. و همچنین اگر ضامن فردی هستید و شک دارید فرد وام گیرنده توانایی پرداخت اقساط را دارد یا خیر و آیا پرداخت اقساط به عهده شما خواهد بود یا خیر؟ برای شما راهکار هایی داریم.

 

***شما می توانید جهت دریافت وام از بانک با استفاده از سند اقدامات لازم را انجام دهید. جهت اطلاعات بیش تر بر روی اجاره ی سند برای دریافت وام و تسهیلات بانکی کلیک کنید و از خدمات اعتبار پرداز بهره مند شوید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع یعنی شرایط تعویق پرداخت اقساط وام و شرایط ضامن ها بپردازیم. به ادامه مطالب توجه کنید و جواب سوال های خود را به دست آورید. همچنین اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تفاوت وام و تسهیلات دارید به لینک زیر مراجعه کنید.

اولین اقدام لازم در صورت به تعویق افتادن پرداخت اقساط وام

حتما برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید وقتی ضامن برای فرد وام گیرنده ای شدید و اقساطش عقب افتاد چه اتفاقی خواهد افتاد. در این موقعیت بانک چندین بار اخطار می دهد ولی اگر فرد وام گیرنده به اخطار تلفنی، کتبی، خواهش و الزام برای پرداخت بانک جواب ندهد وارد فاز بعدی می شوید . در این زمان بانک بدون نیاز به رای دادگاه به حساب ضامن ها (یعنی حسابی که شما و دیگر ضامن ها معرفی کردید) دسترسی پیدا می کند. سپس به راحتی می تواند پول قسط هر ماه را از حساب شما برداشت کند. این پول را به حساب قرض گیرنده وام واریز می کند و از آن برداشت می کند. بهتر است بدانید در این مرحله هیچکس یعنی نه فرد ضامن و و نه فرد وام گیرنده حق هیچ اعتراضی ندارند و این امر لازم الاجراست.

اقساط وام

راهکار هایی برای ضامن ها

همانطور که در ابتدا این مقاله گفتیم اگر ضامن هستید و شک دارید فرد وام گیرنده توانایی پرداخت اقساط خود را دارد یا خیر بهتر است قبل از هرگونه اقدامی به راهکار های زیر توجه کافی و لازم داشته باشید. در ادامه قصد داریم چند راهکار مفید به شما معرفی کنیم. با استفاده از این راهکار ها و توجه به این نکات می توانید با نگرانی کمتر ضامن وام برای افرادی شوید که احساس می کنید توانایی پرداخت وام را ندارند.

ضامن اول نشوید

اگر قرار است ضامن فردی شوید و دو دل هستید که پرداخت خواهد کرد یا نه؟! دو راه پیش روی شما می گذاریم. اولین راه که می تواند بسیار مفیدتر باشد این است که ضامن اول نشوید. شاید ندانید اما ضامن دوم در حاشیه امن تری نسبت به ضامن اول است. اگر اقساط پرداخت نشد ضامن اول باید تعهد را به جا بیاورد در صورت وجود مانع یا ناتوانی پرداخت ضامن بعدی یعنی ضامن دوم مسئول است.

 

چک و سفته جهت اعتماد

دومین راه این که چک و سفته بدون درج مبلغ و ضامن از فرد بگیرید که در صورت عدم پرداخت از آن شکایت کنید مبالغ کسر شده از حقوقتان را از آن طلب کنید تا دادگاه اگر دارایی به نامی اگر دارد به نفع شما مصادره کند.

 

ماه های ضمانت را کم کنید

راهکار بعدی در مواقعی که بدون اطمینان قصد ضامن شدن دارید کاهش ماه های ضمانت است. یعنی در صورت ضامن شدن برای وام سعی کنید ضامن مبالغ زیاد با ماه های طولانی نشوید. اگر ریسک می کنید کمترین ریسک را برای خودتان قائل شوید. هر چقدر پرداخت اقساط وام ها طولانی شود ضمانت هم سخت تر می شود. پس در بدترین حالت برای وام های با مبلغ بالا یا مدت زمان طولانی ضامن نشوید.

 

به ارزش واقعی ملک تحت ضمانت توجه کنید

یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام ضامن شدن باید به آن دقت کنید این است که به هیچ وجه سعی نکنید ارزش ملکی گه به عنوان ضمانت معرفی می کنید بیشتر از مقدار واقعی آن معرفی کنید. به طور ساده تر اگر بخواهیم توضیح دهیم می گوییم در برخی از وام ها شما ملک یا مسکنی را به عنوان ضامن معرفی می کنید و در صورت پرداخت نکردن اقساط وام ملک شما به نفع بانک مصادره خواهد شد.

ملک و مسکنی که معرفی می کنید توسط کارشناسان مربطه ارزش گذاری می شود و با توجه به ارزش ملک شما می توانید از وام ها و تسهیلات بانک بهره مند شوید. اما طبق معمول در هر قسمتی امکان تقلب وجود دارد. پس اگر در ابتدا به ذهنتان رسید با استفاده از تقلب و یا پارتی بازی ارزش ملک را بیشتر از ارزش واقعی نشان دهید بدانید این کار به دردسر بعد از آن نمی ارزد.

اگر وامی گرفته شود. ضمانت آن مسکن یا ملکی باشد که با پارتی بازی ارزش اش بالاتر از نرخ معمول زده شده تا بتواند ضمانت پرداختی وام باشد. صاحب وام در پرداختش کوتاهی کند؛ بانک در اولین فرصت که مدت و مهلت اخطار پرداخت اقساط پایان یافت ملک را به پول نقد تبدیل می کند و بدهی خود را بر می دارد.

داستان در اینجا پایان نمی یابد فرد باید اضافه بر ملک که حداقل وام و جریمه هایش هست باز بقیه پول امانتی بانک را عودت بدهد در واقع یعنی ملک او توقیف می شود و باز هم  زیر دین باقی پول خواهد بود و بانک فرد را ملزم به بازپرداخت خواهد کرد.

 

تصویب چیست؟

ممکن است کلمه تصویب به گوشتان خورده باشد. اما این تصویب چیست؟ اگر با معنی آن آشنایی ندارید در ادامه با ما همراه باشید.

باید بگوییم مثلا پیش‌بینی کرده‌ اند که اگر بانک تشخیص دهد که شما وام قرض‌ الحسنه را خارج از موضوع قرارداد مصرف کرده ‌اید و یا اینکه اگر شما نتوانید اقساط‌ خود را به موقع بپردازید (یعنی دو قسط تاخیر کنید) آن وقت بانک حق خواهد داشت کل وام شما را یکجا طلب کند.

اما اگر شما مبلغ وام را نداشته باشید که بخواهید برگردانید داستان عوض می شود. در این زمان است که بانک حق دارد بدون طی مراحل قانونی، همه حساب های بانکی شما و ضامن های شما را بررسی و مبالغ مورد نظر خود را از آنها بردارد.

بد نیست بدانید تمام این مراحل بدون اخطار قبلی رخ می دهد یعنی شما فقط وقتی بانک حساب ها را خالی کرد متوجه موضوع می شوید؛ زیرا در همین مصوبه پیش‌بینی شده که برداشت از حساب ها، پس از انجام کار به افراد اطلاع داده شود.

 

راهکار نهایی چیست؟

چنان چه قرض گيرنده پرداخت اقساط وام هایش را در سررسيد مقرر پرداخت ننمايد، باقي مانده اقساط حسب ضوابط ابلاغي از سوي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، می تواند توسط بانک قرض داده، تبديل به دين حال شده و بانک/مؤسسه اعتباري حق مطالبه تمامي طلب خود را از قرض گيرنده به صورت يکجا خواهد داشت.

در چنین شرایطی اگر فرد معوقه ها را هم پرداخت کند دیگر مجالی برای نفس کشیدن نخواهد یافت و باید کلی چک و چانه بزند تا بانک را از نظر خودش که گرفتن تمام و کمال طلب و البته به اضافه سودش است منصرف کند تا در زمان طولانی به حالت یک مشتری عادی به پرداخت اقساط وی همت کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *