عوابق و مجازات انتقال مال غیر و فروش ملک شخص دیگر

در این مقاله قصد داریم به بررسی یکی از پرتکرار ترین سوالات بیشتر افراد بپردازیم. حتما برای شما هم این سوالات پیش آمده است. سوالاتی نظیر انتقال مال غیر چیست؟ مجازات آن چیست؟ تفاوت انتقال مال غیر با کلاهبرداری در چیست؟ معامله فضولی چیست؟ آیا انتقال مال غیر همان معامله فضولی است؟ وجه تمایز انتقال مال غیر و معامله فضولی چیست؟ مجازات انتقال مال غیر چیست؟

در این مقاله قصد داریم پاسخ این سوالات و چند پرسش دیگر را نیز بدهیم. پس اگر برای شما هم سوال است اگر شخصی بخواهد ملک شخص دیگر را به صورت غیرقانونی بفروشد چه مجازاتی در انتظارش است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به پاسخ پرسش های خود برسید.

انتقال مال غیر به چه معناست؟

در ابتدا بد نیست در خصوص اینکه انتقال مال غیر به چه معناست بحث کنیم. در تعریف آن می توانیم بگوییم انتقال و فروش غیرقانونی و نا مشروع هر نوع مال متعلق به غیر و اشخاص دیگر (چه عین مال موضوع انتقال باشد چه منفعت و سود آن) توسط شخص و یا اشخاص دیگری که می تواند حقیقی و حقوقی باشد به شخص دیگر با سو نیت و مهیا نمودن مقدمات قبلی در قالب عقود به منظور به دست آوردن منافع مادی به ‌طور ناحق را جرم انتقال مال غیر می‌ گویند.

معامله فضولی چیست و چه معنایی دارد؟

حالا که با جرم انتقال ما غیر آشنا شدید نوبت ان است که با معامله فضولی آشنا شوید. در تعریف این معامله باید بگوییم این معامله به دو شکل رخ می دهد. معامله فضولی در تعریف ساده به معنای معامله ای است که شخصی برای دیگری یا با مال دیگری صورت می دهد، بدون اینکه نماینده او باشد و یا از آن شخص اذن و اجازه ای داشته باشد از طرف او انجام دهد. به این معامله، معامله فضولی می گویند.

انتقال مال غیر از جمله جرایم مالی محسوب می شود
انتقال مال غیر از جمله جرایم مالی محسوب می شود

همانطور که گفتیم معامله فضولی به دو شکل تقسیم می شود. معامله فضولی ممکن است به صورت تملیکی یا عهدی باشد. در ادامه به بررسی این دو و تفاوت آن ها می پردازیم. در معامله فضولی به شکل تملیکی شخص بدون اجازه و اذن مالک اصلی اقدام به فروش و یا انتقال مال شخص دیگر و مالک اصلی می کند.

اما معامله فضولی از نوع عهدی به چه معناست؟ شخص به حساب شخص دیگری متعهد می‌ شود که برای طرف دیگر معامله، کاری بکند. به کسی که بدون نمایندگی و اذن برای دیگری معامله را تشکیل می‌ دهد در اصطلاح فضول و به طرف معامله او اصیل گفته می‌ شود. همچنین همانطور که پیشتر گفتیم به شخص دیگری که معامله برای او یا با مال او شده است، غیر می‌ گویند.

تفاوت معامله فضولی و فروش مال غیر در چیست؟

در قسمت قبلی با مفاهیم معامله فضولی و فروش مال غیر صحبت کردیم و شما با تعریف این مفاهیم آشنا شدید. اما ممکن است برایتان سوال باشد معامله فضولی و فروش مال غیر بسیار بهم شباهت دارند پس تفاوت آن ها در چیست؟

فروش یا انتقال مال غیر را توضیح دادیم ولی لازم است بدانید انتقال مال غیر نیز به معنای معامله‌ ای است که شخص بدون اذن و اجازه و با معرفی کردن خود به عنوان اصیل در معامله و فقط به منظور اصرار به غیر و بردن سود مادی اقدام به معامله می‌ کند که به دلیل مشهود بودن عنصر سو نیت از عناصر جرم کلاهبرداری است. در حقیقت معامله فضولی دارای بافت حقوقی و انتقال مال غیر دارای بافت کاملاً کیفری است.

تفاوت کلاهبرداری و فروش مال غیر در چیست؟

ممکن است برای شما هم بعد خواندن موارد فوق سوال شود که آیا فروش مال غیر همان کلاهبرداری است؟ تفاوت کلاهبرداری و فروش مال غیر در چه مواردی است؟ باید بگوییم انتقال مال غیر جرمی مستقل است و با کلاهبرداری فرق دارد، اما نکته جالب این است که مجازات این دو جرم یکسان است.

به طور خلاصه می توان گفت کسی که اقدام به انتقال مال غیر می‌ کند به همه‌ ی مجازات‌ های کلاهبرداری که در ادامه این مقاله به بررسی آن میپردازیم، محکوم می‌ شود. حبس از یک تا هفت سال، پرداخت جزای نقدی معادل مالی که به دیگری منتقل کرده است، رد مال منتقل شده به صاحبش از جمله این مجازات ها است. در قسمت بعدی به طور مفصل مجازات جرم فروش مال غیر را بررسی می کنیم.

می توانید جهت اطلاعات بیشتر در خصوص جعل سند به لینک زیر مراجعه کنید:

جعل سند چیست و چه مجازاتی دارد؟

عوابق و مجازات انتقال و فروش مال غیر چیست؟

اما در نهایت می رسیم به بررسی موضوع مجازات انجام جرم انتقال و فروش مال غیر. قبل از ورود به بحث مجازات انتقال مال غیر گذری به یکی از اصول حقوق کیفری می زنیم. از اصول مسلم و پذیرفته شده حقوق کیفری نوین این است که صرف انجام عمل ناقض قانون جرم نیست یا سبب مسولیت کیفری نمی‌ شود. بلکه تحقق جرم مستلزم وجود قصد مجرمانه است و قصد مجرمانه یعنی تعلق فعل و انفعال ذهنی مرتکب بر انجام عمل مجرمانه است و لازم است رفتار ارتکابی همراه با علم و اراده باشد.

به طور خلاصه می توانیم بگوییم به دلیل اینکه اصل بر عمدی بودن جرایم است پس به تصریح قانون گذار نیازی ندارد. در مقابل این به دلیل اینکه غیر عمدی بودن جرایم خلاف اصل و استثنا است به تصریح نیاز دارد. در ادامه چند دلیل برای شما می آوریم که نشان می دهد جرم انتقال مال غیر از جمله جرایم عمدی محسوب می شود.

تفاوت فروش مال غیر و کلاهبرداری
تفاوت فروش مال غیر و کلاهبرداری

دلایل عمدی بودن جرم انتقال مال غیر:

اگر در خصوص موارد حقوقی کمی اطلاعات داشته باشید می دانید وجه مشترک بیشتر جرایم علیه اموال، عمدی هستند. از طرفی جرم انتقال مال غیر از جمله جرایم بر علیه مال است. این موضوع یکی از دلایل عمدی بودن جرم انتقال مال غیر است.

حتی خود مقنن در قانون مجازات انتقال مال غیر مصوب ۱۳۰۸ که رکن قانونی این جرم را تشکیل می‌دهد، در چند مورد اشاراتی به عمدی بودن جرم انتقال مال غیر نموده است. اول اینکه در ماده‌ی ۱ این قانون به روشنی بیان کرده است:

 علم شخص انتقال دهنده یا منتقل‌ الیه بر اینکه مال مورد انتقال متعلق به غیر است، شرط لازم برای تحقق جرم انتقال مال غیر است.

در ادامه مجازات انتقال مال غیر باید بگوییم مقنن به طور شفاف در ماده یک قانون مجازات اعلام کرده است:

کسی که مال غیر را با علم به اینکه مال غیر است به نحوی از انحاء عینا یا نفعتا بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل کند، کلاهبردار محسوب و مطابق ماده‌ ی ۲۳۸ قانون مجازات عمومی محکوم می‌ شود.

 

وضعیت خریدار و گیرنده مال غیر به چه شکل است؟

مبحثی که جا ماند و درباره آن چندان صحبت نشد وضعیت و تکلیف خریدار و گیرنده مال غیر است. یعنی بالاخره آن شخصی که اقدام به فروش مال و ملک شخص دیگر کرده است، با کسی طرف حساب بوده و این معامله دو طرف دارد.

اگر خریدار یا انتقال گیرنده از مال غیر بودن ملک خریداری شده آگاه باشد روند زیر اتفاق می افتد. مالک اصلی بعد از آگاه شدن از فروش ملکش اظهاریه ای مبنی بر مطلع کردن خریدار از مالکیت خود برای خریدار می فرستد و خریدار یک ماه فرصت دارد. اگر پس از یک ماه از اطلاع و دریافت اظهاریه مالک اصلی به اداره‌ ی ثبت یا دفتر اسناد یا دفتر بدایت یا صلحیه یا یکی از دوایر دیگر دولتی تسلیم نکند،  طبق قانون معاون جرم محسوب خواهد شد. از طرفی هر یک از دوایر و دفاتر مکلفند در مقابل اظهاریه‌ ی مالک رسید بدهند و آن را بدون فوت وقت به طرف برساند.

 

شما می توانید جهت اجاره سند های کاملا قانونی و معتبر و استفاده از تمام مزایای قانونی این سند ها با شماره های ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴۱ تماس بگیرید.
مجموعه اعتبارپرداز با هدف کمک به مردم عزیز کشورمان و حل مشکلات مالی و قضایی آن ها به وجود آمده است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *