چه کسانی مشمول قانون آزادی با سند میشوند؟

قانون آزادی مشروط زندانی با قید وثیقه و به وسیله سند برای خیلی از افراد آشنا و ملموس است. قانون آزادی برای برخی از افراد بسیار مهم و حیاتی است.

پذیرش سند جهت وثیقه برای قانون آزادی زندانی مشروط به چند نکته می باشد. درست است که این قانون مفید و پرطرفدار است ولی شامل همه نمی شود.

در ادامه قصد داریم به بررسی شرایط پذیرش سند جهت آزادی زندانی و موارد کاربرد این قانون بپردازیم.

دلیل وجود قانون وثیقه

مجازات باید در هدف های متفاوت خود بیشتر از هر گونه مسئله‌ای به اصلاح کردن مجرم توجه مورد نیاز و کافی را داشته باشد. فردی که به حبس محکوم می‌شود و دوران محکومیت خود در زندان را سپری می کند، به آینده خود امیدوار است.

این فرد محتاج دست یاری و کمک برای بازگشت دوباره به اجتماع و ساخت دوباره و بهتر این آینده می باشد. به همین دلیل قابلیت شخص محکوم در سرعت بخشیدن به اصلاح خویش، وابسطه به توجه کردن به موقعیت فعلی و سرنوشش خودش می باشد.

شروط ارائه قانون آزادی مشروط

همانطور که در ابتدا گفتیم برای قبول سند به عنوان وثیقه چند شرط وجود دارد که اگر مجرم شرایط لازم را داشت می تواند جهت آزادی مشروط خود وثیقه ارائه دهد.

قصد داریم در ادامه به بررسی مهم ترین این شروط بپردازیم و آنها را بررسی کنیم.

شرط اول: نداشتن سابقه محکومیت کیفری

طبق قانون یکی از شروط پذیرش سند جهت قانون آزادی مشروط این است که فرد سابقع کیفری نداشته باشد. اگر سابقه نداشته باشد میتواند به راحتی از وثیقه جهت آزادی خود استفاده کند.

هر فردی چنانچه مرتبه نخست می باشد که جرمی را مرتکب شده باشد و مجازات حبس برای او در نظر گرفته شده باشد،‌ این حق را دارد که در صورت دستور و حکم دادگاه مورد نظر از آزادی مشروط برخوردار گردد. (ماده 38 قانون مجازات اسلامی کشور ایران)

قانون آزاد شدن مشروط زندانیان فرصت مناسبی برای تشویق زندانیان به حسن اخلاق می باشد
قانون آزاد شدن مشروط زندانیان فرصت مناسبی برای تشویق زندانیان به حسن اخلاق می باشد

شرط دوم: طی کردن قسمتی از مجازات‌ زندان:

در  مواردی ارائه قانون آزادی مشروط وابسته به این شرط می باشد که فرد مجرم بخشی از مجازات حبس خود را سپری کرده باشد و پس از آن از سند جهت آزادی خود استفاده کند.

شرط سوم: نشان دادن حسن اخلاق و رفتار

اگر فرد زندانی در زمان حبس خود حسن اخلاق و رفتار خود را به درستی نشان دهد و در مدت زمانی که در حبس بوده دچار خطایی نشده باشد شامل این قانون میشود و میتواند دارای آزادی مشروط شود.

شرط چهارم: داشتن اطمینان کافی از عدم ارتکاب جرم

اگر به تشخیص مقامات برسد که فرد در صورت آزاد شدن دیگر مرتکب جرم نخواهد و این اطمینان را به دست بیاورد میتواند در لیست افرادی باشد که اجازه استفاده از سند جهت آزادی را دارند.

شرط پنجم: جبران ضرر و زیان شخص شاکی

اگر فرد زندانی دارای شاکی خصوصی بوده و ضرر و زیانی به آن فرد رسانده باشد برای داشتن اجازه استفاده از شرط باید رضایت شاکی را بدست آورد و ضرر و زیان آن فرد را جبران کند. در این میتواند از سند جهت آزادی زندانی استفاده کرد.

شروط بالا در قانون اساسی به صورت زیر نوشته شده است:

در ماده 38 قانون مجازات اسلامی (اصلاحی 1377)، شرط نخستین جهت سود بردن از آزادی مشروط این می باشد که: «هر شخصی برای بار نخست به علت ارتکاب جرمی به مجازات حبس محکوم گشته باشد و نیمی از آن مجازات را سپری نموده باشد

قانون آزادی مشروط مشمول کدام جرم ها نمی شود؟

شروط بالا از مهم ترین شروطی بود که در صورت داشتن آنها فرد زندانی میتوانست از قانون آزادی به صورت مشروط استفاده کند ولی افرادی هستند که موارد بالا را دارند ولی این قانون شامل حال آنها نمیشود.

دلیل این اتفاق به جرم آنها برمی گردد. برخی از جرائم هستند که با وجود دارا بودن تمامی شروط باز هم نمیتوانند از این قاون استفاده کنند.

برای مثال میتوان جرم زیر را بررسی کنیم. اگر فردی دچار قتل شود حکم آن قصاص می باشد ولی اگر فردی دستور به قتل کسی بدهد و قاتل طبق دستور آن فرد به قتل بپردازید کمی فرق میکند.

در این صورت باز هم حکم فرد قاتل قصاص می باشد ولی برای فرد دستور دهنده نیز حکم حبس ابد صادر میشود.

در این صورت فرد دستور دهنده با وجود داشتن تمامی شروط بالا نمیتواند از این قانون استفاده کند و قانون آزادی مشروط شامل حالش نمیشود.

ولی اگر کسی باشد که دارای این شروط باشد میتواند از سند جهت وثیقه و برای آزاد شدن بهره ببرد.

اگر شما خود سند نداشته باشید نگران نباشید. میتوانید به راحتی سند مورد نظر خود را اجاره کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اجاره سند برای آزادی زندانی میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید:

اجاره سند جهت آزادی زندانی

 

مجموعه اعتبارپرداز در همین جهت افتتاح شده است. شما میتوانید در صورتی که نیاز به آزادی مشروط داشتید ولی سند نداشتید با شرایط فوق العاده مجموعه اعتبارپردازسند مورد نیاز خود را اجاره کنید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر  با شماره های  ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴۱ تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *