بررسی جامع سند زدن ملک به صورت مرحله به مرحله

سند زدن ملک یکی از مهم ترین اقداماتی است که پس از خرید ملک باید انجام دهید. در این مقاله قصد داریم به صورت مرحله به مرحله و به صورت جامع سند زدن ملک را آموزش دهیم. چنانچه شما هم مایل به کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مقدمه ای بر بررسی جامع سند زدن ملک به صورت مرحله به مرحله :

اگر شما در مسیر خرید ملک هستید و یا آن را به پایان رسانده اید و ملک مورد نظرتان را خریداری کرده اید حتما می دانید پیدا کردن یک ملک و خانه ایده آل تا چه حد می تواند دشوار باشد. پروسه ای طولانی از سر زدن به بنگاه های معاملات املاک و محاسبه هزینه ها گرفته تا بررسی نهایی شرایط و انتخاب یک مورد می تواند برای بسیاری از افراد طاقت فرسا باشد.

اما این تنها اول راه است. داستان و ماجرا اصلی پس از پیدا کردن خانه و ملک ایده آل شما آغاز می شود. ماجرای جدیدی که باید با آن سر و کله بزنید سند زدن ملک است. در این مسیر  مبایعه‌ نامه ، بنچاق ، انتقال سند و مراجعه به دفتر اسناد مواردی است که ممکن است با آن مواجه شوید.

همانطور که گفتیم سند زدن ملک واقعا اصل ماجرا است و حتی از پیدا کردن ملک مورد نظرتان هم می تواند سخت تر باشد. اما این باید بدانید سند زدن ملک دارای قلق ها و جزییاتی است که شما باید حتما پیش از اقدام بدانید و از آن ها به طور کامل آگاه باشید.

با رعایت دقیق نکات و جزییات در روند سند زدن ملک با مشکل روبه رو نخواهید شد.
با رعایت دقیق نکات و جزییات در روند سند زدن ملک با مشکل روبه رو نخواهید شد.

با دانستن این نکات و جزییات هیچکدام از طرفین معامله یعنی نه خریدار و نه فروشنده به مشکل بر نمی خورند و به سادگی مراحل سند زدن ملک به پایان می رسد. هدف اصلی این مقاله هم آموزش و آشنایی شما با این جزییات است.

پیش تر گفتیم پس از پیدا کردن ملک و خانه مورد نظرتان وارد مرحله بعد یعنی سند زدن می شوید. پس اگر شما ملک و خانه مورد نظرتان را پیدا کرده اید به شما تبریک می گوییم و شما را دعوت می کنیم به مقاله ادامه این مقاله و کسب اطلاعات جامع در خصوص سند زدن ملک به صورت مرحله به مرحله.

مراحل سند زدن و معامله ملک

توجه کنید این قسمت از مقاله مختص به معامله و سند زدن ملک داخل ایران است. لازم است بگوییم شما برای انجام معامله و زدن سند به نام خودتان و تحویل ملک باید چهار مرحله که در ادامه به بررسی آن می پردازیم را انجام دهید.

ما به صورت جامع و مرحله به مرحله این چهار مرحله اصلی را می گوییم و نکاتی که باید آن ها را رعایت کنید بازگو می کنیم. با ما همراه باشید.

مرحله اول سند زدن ملک : توافق کردن

نام مرحله اول را گذاشتیم توافق ، اما این توافق به چه معناست؟ در اولین مرحله سند زدن ملک توافقی بین خریدار و فروشنده شکل می گیرد. در این توافق، نوشته‌ ای کتبی به نام قولنامه می‌ نویسند، به ‌عبارتی فروشنده و خریدار می‌ گویند ما حرفی که بین خودمان زده‌ ایم را قبول داریم و  آن را مکتوب می‌ کنیم.

فرق قولنامه و مبایعه نامه چیست؟

شما پیش از این با ممکن قولنامه آشنا باشید و اسمش به گوشتان خورده باشد ، اما برای برخی از افراد سوال پیش می آید فرق قولنامه و مبایعه نامه در چیست؟ پس اگر برای شما هم سوال است فرق بین قولنامه و مبایعه نامه چیست این مطلب مناسب شماست.

لازم است بدانید اسم حقوقی قولنامه به مبایعه ‌نامه تغییر داده شده است.  یعنی قولنامه، بار حقوقی نداشت و ندارد و اگر بین دو طرف دعوا ‌‌شود ، و به دادگاه مراجعه می‌ کنند ، قولنامه محکمه ‌پسند نیست و شرایط فقهی لازم را ندارد. زیرا اساس قانون ما در ایران فقه است.

پس به همین دلیل در دادگاه قولنامه هیچ بار حقوقی ندارد و قابل استناد نیست. به همین دلیل و جهت حفظ حقوق افراد قولنامه را به مبایعه ‌نامه تبدیل کردند.

مبایعه نامه چیست؟

در ادامه ممکن است برخی از افراد به طور دقیق ندانند مبایعه نامه چیست؟ حدود ۱۰۰ سال پیش ، نام مبایعه ‌نامه ، مجتهد نویس بود و به این نام در میان مردم شهرت داشت.

دلیل ان هم این بود که برخلاف امروزه که افراد خود توانایی معامله کردن و رعایت اصول آن را دارند ، در گذشته مردم سواد کافی نداشته، و برای معامله از ملا و یا شیخ کمک می‌ گرفتند که خود به اصول فقهی آگاه بود، در حقیقت او یک مبایعه ‌نامه تنظیم می‌ کرد.

مدتی گذشت و با زیاد شدن معاملات و افزایش سواد در جامعه ، افراد کم کم یاد گرفتند چگونه باید قولنامه بنویسند و به همین دلیل دیگر برای انجام معاملات به شیخ و یا ملا مراجعه نمی کردند و یکی از طرفین معامله مسئولیت نوشتن قولنامه را به عهده گرفتند.

اما باز هم همه چیز به صورت کامل پیش نمی رفت. این افراد یاد گرفته بودند چگونه باید قولنامه بنویسند اما قولنامه های نوشته شده اصلا شرایط لازم را نداشت. در نتیجه « مبایعه ‌نامه یعنی سند غیر رسمی قبل از رسمی شدن »، ایجاد شد.

نوشتن مبایعه نامه خوب یکی از شروط سند زدن ملک است.
نوشتن مبایعه نامه خوب یکی از شروط سند زدن ملک است.

درحال حاضر قولنامه و مبایعه‌ نامه را یکی فرض می‌ کنند. اما شما لازم است که تفاوت ‌هایشان را بدانید.

ممکن است شما با فروشنده، زمانی به توافق برسید که دفترخانه باز نباشد، برای همین قبل از سند زدن خانه می‌ توانید یک مبایعه ‌نامه بنویسید.

مواردی که در مبایعه نامه ذکر می شود؟

در مبایعه‌ نامه باید حداقل ۵ مورد ذکر شده باشد :

مشخصات فروشنده: مشخصات شناسنامه، آدرس (در آدرس حتما باید کدپستی ذکر شود) ، تلفن همراه و ثابت.

مشخصات خریدار: مشخصات شناسنامه ، آدرس (در آدرس حتما باید کدپستی ذکر شود) ، تلفن همراه و ثابت.

موضوع مورد معامله ( منیع) : مشخصات کامل جغرافیایی ، ثبتی ، هندسی (مساحت زمین یا خانه).

مبلغ مورد معامله : شامل قیمت واحد و قیمت کل به وجه رایج کشوری ، ریال یا معادل تومان.

زمان مورد معامله: زمان و نحوه پرداخت، زمان حضور در دفترخانه و تنظیم سند . برای نحوه پرداخت باید حتما مشخص شود که خریدار چه مبلغی را، در چه زمانی و با چه شرایطی به فروشنده می‌ دهد.

موارد تکمیلی در مبایعه نامه

توجه کنید پنج مورد که در بالا ذکر کردیم از اهمیت بالایی برخورد دار هستند به طوری که اگر این ۵ مورد ذکر نشود، این مبایعه ‌نامه هیچ ارزشی ندارد. اما بد نیست بدانید این آخر کار نیست. بعد از نوشتن این ۵ مورد، برای شفاف ‌سازی بیشتر، موارد دیگری را هم به مبایعه ‌نامه اضافه می‌ کنند.

یعنی می توان گفت اگر در مبایعه نوشته شما تنها موارد بالا باشند، از لحاظ قانونی درست است اما کامل نیست و یک مبایعه نامه سست محسوب می شود. به همین دلیل برای شما موارد زیر را نیز ذکر می کنیم. با نوشتن این موارد در مبایعه نامه خود می توانید اطمینان داشته باشید یک مبایعه نامه کامل و شفاف دارید.

شرایط پشیمان شدن:

در هر معامله ای ممکن است یکی از طرفین پشیمان شود. به طور مثال شما خانه را پسنده اید و برای آن مبایعه نامه نوشته اید اما پس از نوشتن مبایعه نامه متوجه می شوید از خانه مورد نظر تا محل کارتان مسیر مناسبی وجود ندارد و پشیمان می شوید.

در یک مبایعه نامه کامل و شفاف حتما باید ذکر شود در صورت پشیمانی فروشنده یا خریدار چه اتفاقی می افتد؟ برای پشیمانی، زمان مشخص کنید، مثلا تا ۲۴ ساعت بعد از تنظیم مبایعه ‌نامه می‌ توانید پشیمان شوید.

همچنین مورد دیگر که در خصوص پشیمانی باید ذکر شود این است که در صورت پشیمانی، خسارتی نیز تعیین شود که حتما باید مبلغ آن را در مبایعه نامه یادداشت شود.

شرایط گول خوردن:

در مورد قبلی در خصوص پشیمانی گفتیم و فسخ معامله به دلیل پشیمانی. اما یک مورد دیگر نیز وجود دارد. ممکن است به دلایل مختلف طرفین معامله متوجه شوند اطلاعات درستی به آن ها داده نشده و گول خورده اند. برای این اتفاق هم باید چاره بیاندیشید.

در معاملات اصطلاحی به نام خیارات وجود دارد. «خیار» به طور کلی ، به توانایی و اختیار فسخ معامله گفته می‌ شود. خیارات انواعی دارد که هر کدام در موقعیت های مختلف استفاده می شوند و معانی مختلف دارند. مانند مجلس، غبن، تدلیس، فاحش (چیزی که معامله کرده‌ ام با آنچه دیده‌ ام تفاوت بسیاری دارد.) و …

اگر برای بار اول است که در شرایط نوشتن مبایعه نامه هستید باید با تک تک جملات نوشته شده آشنا باشید و با آگاهی کامل از تمام جملات آن مبایعه نامه را امضا کنید تا دچار دردسر و مشکل نشوید.

به طور مثال در بیشتر مبایعه نامه ها جمله «اسقاط کافه خیارات ولو خیار فاحش» را می‌ نویسند. اما اگر شنا یک مبایعه نامه با همچین جمله ای را امضا کنید ممکن است برایتان سنگین تمام شود.

این جمله یعنی ما با علم اینکه چنین اتفاقی نیفتاده است، معامله می‌ کنیم و به‌ هیچ ‌وجه معامله را فسخ نمی‌ کنیم. به طور خلاصه شما تمام خیارات را از خودتان ساقط می کنید.

وقتی خریدار یا فروشنده اختیار خیارات را از خودش ساقط کند و بعد از معامله متوجه شود در هر زمینه‌ ای گول خورده است، نمی‌ تواند کاری انجام دهد و حق بر هم زدن معامله را ندارد.

دقت کنید که برای سند زدن خانه، چه خیاراتی را می‌ پذیرید. با نوشتن «اسقاط کافه خیارات ولو خیار فاحش » اجازه فسخ معامله را از خودتان می‌گیرید .

توجه به منصوبات و ملزومات:

هنگام خرید ملک و خانه برخی از وسایل و امکانات زندگی از پیش وجود داشته و روی خانه است. شما لازم است به طور دقیق به این منصوبات و ملزومات توجه کنید و در مبایعه نامه به آن ها اشاره کنید.

به طور مثال اگر ملکی را خریداری کرده اید که دارای کابینت و کولر و موکت و… است باید در مبایعه نامه اینگونه بنویسید: من خانه را با کولر آبی، شوفاژ، موتورخانه، کابینت، موکت، یک خط تلفن و…  خریده‌ ام.

در این موضوع نهایت توجه خود را خرج کنید و با دقت زیادی به جزییات توجه کنید و همه را یادداشت کنید. اگر برای شما سوال است که اهمیت این موضوع در چیست باید بگوییم اگر این بند را ننویسید ممکن است وقتی خانه را تحویل می ‌گیرید، شوفاژ و یا کابینت نداشته باشد و فروشنده همه‌ چیز را با خودش برده باشد.

در این صورت با نوشتن این بند در مبایعه فروشنده نمی تواند این کار را انجام دهد و طبق مبایعه نامه این منصوبات و ملزومات را تحویل شما داده است. پس همانطور که متوجه شده اید این موارد در پروسه سند زدن ملک چه اهمیت بالایی دارند و توجه نکردن به آن ها می تواند برای شما سنگین تمام شود.

در پایان :

دقت کنید پس از رعایت موارد بالا لازم است خریدار و فروشنده و حداقل دو نفر شاهد مبایعه نامه را امضا کنند. همچنین در این مبایعه ‌نامه باید نحوه پرداخت هزینه‌ های انتقال سند نیز نوشته شود. بعضی از این هزینه‌ ها با فروشنده و برخی با خریدار است. فروشنده باید تمامی بدهی ‌های ملک را تا روز تحویل بپردازد.

ممکن است شما به ‌عنوان خریدار، خانه را امروز تحویل گرفته ولی یک‌ سال بعد سند بزنید ، برای همین از روزی که خانه را تحویل می‌گیرید ، تمام هزینه‌ ها با شماست و فروشنده باید خانه را بدون بدهی به شما تحویل دهد.

در نهایت توجه کنید اگر احساس می کنید خودتان یا طرف مقابل معامله ی شما توانایی نوشتن مبایعه نامه را ندارید و از صحت آن اطمینان ندارید می توانید به بنگاه های معاملاتی مراجعه کرده و نوشتن مبایعه نامه را به افرادی که سابقه و تجربه بیشتری دارند بسپارید و آسوده خاطر باشید.

مرحله دوم سند زدن ملک : دریافت کد رهگیری

اگر فراموش نکرده باشید گفتیم معامله و سند زدن ملک در ایران چهار مرحله دارد. با مرحله اول که توافق بین خریدار و فروشنده بود آشنا شدید. یعنی تا اینجا کار خریدار و فروشنده به توافق رسیده اند و مبایعه نامه ای نوشته اند.

اما باید بدانید این مبایعه ‌نامه منحصر به ‌فرد نیست و ممکن است فروشنده خانه را به چندین نفر دیگر نیز بفروشد. برای جلوگیری از این کار بادی اقداماتی انجام دهید که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

برای جلوگیری از این اتفاق ، بعد از تنظیم مبایعه ‌نامه، فروشنده و خریدار ، به بنگاه ‌های معامله املاک مجاز می ‌روند، تا مبایعه‌ نامه خود را در سیستم نرم‌ افزاری جامع ثبت کنند. دقت داشته باشید «بنگاه معامله املاکی» که مراجعه می‌ کنید حتما رسمی و معتبر باشد .

شما باید در سیستم اطلاعاتی مانند مشخصات ملک، خریدار و فروشنده و… را ثبت کنید. پس از ثبت این اطلاعات کد رهگیری صادر می شود.

این سیستم سراسری است، در نتیجه اگر فروشنده بخواهد هم‌ زمان یک ملک را به چند نفر بفروشد، سیستم خطا داده و می‌ گوید کد رهگیری برای این ملک صادر شده است.

از مهم ترین مراحل سند زدن ملک یا خانه دریافت کد رهگیری است. پس به هیچ وجه در انجام این مرحله کوتاهی نکنید. فراموش نکنید صادر شدن کد رهگیری به منزله سلامت معامله بوده و یکی از مراحل لازم برای سند زدن است.

مرحله سوم سند زدن ملک: مراجعه فروشنده به دفتر اسناد رسمی

اگر شما خریدار هستید به شما تبریک می گوییم . شما هم ملک مورد نظرتان و ایده آلتان را پیدا کرده اید و هم مراحل سند زدن را به پایان رسانده اید. این مرحله آخر مختص به فروشنده است و خریدار نیازی نیست کاری انجام دهد.

در این مرحله فروشنده باید با شناسنامه و اصل سند، به دفتر اسناد رسمی مراجعه کند. دفتر اسناد لیست مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده را به فروشنده می‌ دهد تا آن را آماده کند.

در ادامه فروشنده زمانی که برای انتقال سند به دفترخانه می رود، دفترخانه وظایفی دارد. به طور مثال دفترخانه وظیفه دارد از شهرداری، دارایی، بیمه (اگر ملک تجاری باشد) ، بخشداری (اگر ملک خارج از محدوده خدمات شهری باشد) بپرسد که این ملک بدهی دارد یا نه؟ به این کار ، مفاصاحساب می‌ گویند.

همچنین دفتر اسناد به ‌صورت اینترنتی بررسی می‌ کند که سند در گرو جایی نباشد و ملک در طرح ساخت ‌و ساز شهرداری قرار نگرفته باشد. یعنی ممکن است از مکان ملک شما، بزرگ راهی بگذرد. در این‌ صورت اجازه معامله داده نمی‌ شود. پس این مرحله‌ ای که دفتر اسناد انجام می‌ دهد از اهمیت بالایی برخوردار است و نباید در آن کوتاهی بکنید.

اگر این مراحل به درستی طی شود در نهایت فروشنده از دفتر اسناد نامه ای دریافت می کند.

لیست مدارک مورد نیاز فروشنده جهت تشکیل پرونده نقل و انتقال و سند زدن ملک در دفتر اسناد

  • اصل و تصویر سند مالکیت
  • اصل و تصویر بنچاق
  • تصویر شناسنامه و کارت ملی فروشنده و خریدار
  • اصل و تصویر وکالت ‌نامه
  • اصل و تصویر پایان کار و یا عدم خلافی شهرداری یا نامه بازدید شهرداری یا بخشداری (در مورد زمین ‌های دارای بنا و زمین ‌های بدون بنا)
  • صورت ‌مجلس تفکیکی در مورد آپارتمان (این مورد باید هماهنگ شود)
  • اصل و تصویر حصر وراثت (در مورد سند های ورثه ‌ای)
  • اصل و تصویر فرم مالیات بر ارث (در مورد سند های ورثه ‌ای)

بنچاق چیست و چه کاربردی دارد؟

در لیست مدارکی که برای سند زدن نیاز است با کلمه بنچاق رو به رو شدید. اگر نمی دانید بنچاق چیست این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

زمانی که خانه و ملکی را خریداری می کنید ، سندی به شما می دهند. در این سند اطلاعاتی مانند مشخصات جغرافیایی (کجای ایران قرار دارد) ، ثبتی (پلاک ثبتی ملک چند است) و هندسی (مساحت ملک چقدر است) یادداشت شده است.

بنچاق یک ورق کاغذ با سایز A2 است که در آن مشخصات فروشنده و خریدار، آدرس و تمام هزینه ‌هایی که طرفین انجام داده‌اند، در آن آورده می‌ شود، یعنی داستان ملک در آن نوشته شده است. به طور خلاصه بنچاق پیوست و پیش‌نویس سند است.

از لحاظ قانونی و اسنادی هم جزو اسناد درجه دوم محسوب می شود. یعنی اگر بنچاق هم نباشد معامله می تواند صورت بگیرد و اگر بنچاق ندارید نگران نباشید. اگر بنچاق نداشته باشید، دفتر خانه با دفترخانه ‌ای که معامله قبلی ملک صورت گرفته تماس گرفته و می‌ خواهد تا یک نسخه از بنچاق را برایش بفرستند.

ادامه اقدامات فروشنده

گفتیم مرحله سوم سند زدن ملک شامل اقداماتی است که فروشنده باید انجام دهد. تا اینجا فروشنده با مراجعه به دفتر اسناد و ارائه مدارک گفته شده، همچنین استعلام هایی که دفتر خانه باید بگیرد توانسته نامه ای از دفتر اسناد دریافت کند.

اکنون باید با استفاده از نامه ای که از دفتر اسناد دریافت کرده است مراحل زیر را برای سند زدن ملک طی کند:

مراجعه به شهرداری و بخشداری:

فروشنده با نامه‌ ای که از دفترخانه به او داده به شهرداری می‌ رود، و شهرداری بررسی می‌ کند که او ساختمان را طبق پروانه ساخته است یا نه، اگر طبق پروانه ساخته نشده باشد فروشنده باید جریمه بپردازد.

همچنین عوارض نوسازی برای ساختمان و زمین نیز جز هزینه انتقال سند است که باید پرداخته شود. فروشنده باید هزینه‌ ای هم برای پسماند (جمع کردن زباله ها) ، و کمک به آموزش‌ و پرورش به شهرداری بپردازد.

مراجعه به دارایی:

۴% قیمت ملک ، مالیات نقل ‌و انتقال می‌ گیرد.  ممکن است با دیدن ۴% معامله را رها کنید اما باید بدانید قیمتی که دارایی بر روی ملک می‌ گذارد با قیمت واقعی تفاوت دارد. برای مثال اگر زمین شما متری ۱۰ میلیون است ، دارایی بیش از متری ۱۰ هزار تومان قیمت نمی‌ گذارد.

مراجعه به بیمه:

اگر ملک شما تجاری باشد نیاز است که حتما به بیمه نیز مراجعه کنید. در غیر این صورت نیازی به انجام این کار نیست.

مرحله چهارم سند زدن ملک : انتقال سند

در نهایت مرحله آخر و نهایی سند زدن ملک یعنی انتقال سند فرا رسید. در این مرحله باید طرفین معامله یعنی خریدار و فروشنده در تاریخی که طبق توافق در مبایعه نامه ذکر کرده اند باید برای سند زدن ملک در دفترخانه حضور داشته باشند.

اگر یکی از طرفین مثلا فروشنده ، در دفترخانه حاضر نشد، و خریدار نتوانست به هیچ طریقی با او تماس بگیرد، وظیفه دارد تا آخرین ساعت اداری در دفترخانه بنشیند و منتظر فروشنده بماند، اگر فروشنده نیامد، خریدار در انتهای ساعت اداری از دفترخانه گواهی عدم حضور می‌ گیرد.

اگر خریدار به‌ هیچ‌و جه نتوانست فروشنده را پیدا کند، با گواهی عدم حضور به دادگاه رفته و می ‌تواند هزینه پشیمانی را از فروشنده بگیرد.

و فراموش نکنید در این مرحله نیاز است که فروشنده تمامی مدارکی که در مرحله ی قبل ذکر کرده ‌ایم به همراه پاسخ استعلام ‌هایی را که از شهرداری، دارایی ، بیمه گرفته است یعنی همان مفاصاحساب همراه خود داشته باشد و به دفترخانه بدهد.

جمع بندی هزینه های سند زدن ملک

در بین توضیحات مراحل هزینه هایی که باید در این مسیر بکنید را در هر قسمت گفتیم ولی در این قسمت تصمیم گرفتیم جمع بندی هزینه ها را هم برای افرادی که به دنبال آن هستند بیاوریم. با ما همراه باشید.

ثبت مبایعه‌ نامه در سیستم سراسری:

دفتر معاملات املاک ، پنج درصد ارزش ملک را از طرفین می گیرد. یعنی این هزینه بین فروشنده و خریدار به طور مساوی تقسیم می شود.

هزینه های شهرداری:

هزینه هایی شهرداری که شامل خلافی ، نوسازی و پسماند می شود به عهده فروشنده است و فروشنده با توجه به اینکه آیا بدهی دارد یا خیر باید هزینه هایی را به شهرداری پرداخت کند. در این خصوص در قسمت های قبلی به طور کامل توضیح داده ایم

هزینه های دارایی:

دارایی هزینه نقل‌ و انتقال را می گیرد. اگر ملک قبلا اجاره بوده باشد، دارایی ، «مالیات ‌بر اجاره » هم می‌ گیرد. هزینه های دارایی نیز مانند هزینه های شهرداری به عهده فروشنده است.

هزینه های دفتر خانه:

هزینه دفتر خانه (حق التحریر)، که به صورت مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود. این هزینه حدودا بین ۲۰۰ هزار تومان تا دو میلیون است. این هزینه ها با توجه به اینکه چه خدماتی را از دفترخانه دریافت کرده اید و نرخ آن دفترخانه متفاوت خواهد بود.

سخن پایانی:

در آخر چند نکته را به طور خلاصه به شما می گوییم که با مطالعه آن ها مطمئن شوید تمام نکات مهم این مقاله را به خاطر سپرده اید و فراموش نخواهید کرد.

سند زدن ملک ، امری مهم و حساس است و باید برای انجام آن زمان، حوصله و دقت فراوان به کار رود. در مسیر سند زدن نباید بی حوصله باشید

هر یک از بند های ذکر‌ شده در مبایعه‌ نامه، می‌ تواند به نفع یا به ضرر شما استفاده شود پس در نوشتن آن ها دقت کنید ، و هیچ گاه اگر در معنا و مفهوم جمله ای در مبایعه نامه شک داشتید و متوجه منظور آن نشدید مبایعه نامه را امضا نکنید

برای اعتبار یافتن مبایعه ‌نامه، گرفتن کد رهگیری از بنگاه معاملات ملکی رسمی الزامی است. این کد رهگیری سلامت و صحت مبایعه نامه را تنظیم می کند.

فروشنده باید تمام بدهی ‌های ملک را بپردازد و پس از مفاصا حساب، می تواند خانه را به نام بزند.

انتقال سند ملک و فروختن آن هزینه‌ های قابل توجهی دارد که باید از قبل تأمین شوند.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه سند زدن ملک تجاری به صورت جامع به لینک زیر مراجعه کنید:

بررسی جامع سند زدن ملک تجاری به صورت مرحله به مرحله

 

مجموعه اعتبارپرداز به منظور کمک و کارگشایی مردم عزیز کشورمان تاسیس شده است و با دارا بودن انواع سندها با کاربری های مختلف از صد میلیون تا یک میلیارد می تواند مشکلات شما را به راحتی حل کند.
به منظور مشاوره و دریافت راهنمایی با شماره های ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴ تماش بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *