اجاره خانه و ناگفته های پیش از عقد قرارداد

حتما همه ی ما تجربه ی یک اسباب کشی را داشته ایم، حالا شاید آنقدر مهم نباشد که جابجایی محل سکونت بوده یا محل کار، اما تجربه ی آن را داشته ایم. همانطور که می دانید اسباب کشی در فصول سرد و بارانی و برفی سال بسیار دشوار است و به همین ترتیب با توجه به آغاز فصل گرما یعنی تابستان، بازار کار املاکی ها بسیار داغ است چرا که بهترین زمان برای جابجایی و اسباب کشی می باشد. همچنین خرید و فروش در فصل تابستان بسیار زیاد تر است و همچنین قیمت ها هم متغییر خواهد بود . ما در این مقاله قصد داریم به شما مواردی را ارائه کنیم که شاید کم تر کسی به آن توجه  می کند.
بسیاری از مردم یعنی از هر 10 نفر 7 نفر تجربه ی اجاره نشینی را داشته است. متقاضی های اجاره نشین زمانی که قولنامه را می نویسند توجهشان فقط به قیمت و متراژ جلب می شود و فقط موارد کلی را مد نظر قرار می دهند اما باید بدانید که فقط این موارد نیست که باید به آن توجه کنید.

شما باید پیش از اینکه یک قرارداد را امضاء کنید، اطلاعات دقیقی از آن قولنامه و همچنین موارد دیگری که جزو فرایند این موضوع می باشد داشته باشید. اگر تجربه کافی ندارید، ما اینجاییم که به شما آموزش دهیم چگونه یک قرار داد اجاره را امضاء کنید و کلاه سرتان نرود. شما باید این موضوع را یاد بگیرید که قبل از اینکه قولنامه و قرارداد را امضا کنید سوالات مهمی را از مؤجر بپرسید.

قبل از امضاء قرارداد اجاره چه سوالاتی را بپرسیم؟

چه هزینه هایی را صاحب ملک باید متقبل شود و مقدار آن چقدر است؟
مورد اول که یکی از مهم ترین سوال ها قبل از امضا قرار داد است این است که صاحب ملک چه هزینه هایی را باید متقبل شود و مسئول پرداخت کدام یک از هزینه ها است. مثلا شارژ ساختمان یا برخشی از هزینه های جاری ممکن است در قولنامه ذکر نشود و در این صورت شما نیاز به پرداخت آن ندارید و خود مؤجر یا همان صاحب ملک باید آن را پرداخت کند. پس باید بدانید حتما قبل از عقد قرار داد این موضوع را رسیدگی کنید و تکلیف هزینه های جاری ملک را روشن کنید برای نمونه هزینه های جاری و خدماتی وجود دارد که باید شما با خود دو دو تا چهار تا کنید ببینید که آیا این شرایط برای شما مقبول است یا خیر.

وجود سنسور مونو اکسید کربن در واحد

سنسور تشخیص مونو اکسید کربن یک قطعه ی بسیار حساس و لازم در همه ی خانه ها و املاک مسکونی می باشد. این سنسور معمولا باید در اتاق هایی که مجهز به وسایل گاز سوز می باشد تعبیه شود تا از بروز حادثه جلوگیری کند. پس شما حتما قبل از اینکه قولنامه اجاره را تأیید و ثبت کنید حتما این موضوع را پیگیر شوید تا مطمئن شوید این سنسور در خانه وجود دارد یا خیر.
در صورتی که این سنسور در خانه وجود نداشت حتما این موضوع را با صاحب خانه در میان بگذارید و با حساب خود یا صاحب خانه یک سنسور تشخیص مونو اکسید کربن خریداری کنید چرا که این سنسور در هر خانه ضروری است. البته برخی خانه ها هستند که پکیج و شوفاژ دارند که نیازی به آن نیست.

طرف حساب خودتان برای نوشتن قولنامه و موارد احتمالی آینده

همانطور که می دانید هیچ قولنامه ای بدون دردسر نوشته نمی شود. ممکن است طی مدتی که شما به عنوان مستأجر در ملک زندگی می کنید مسائل و مشکلاتی  در خصوص خانه پیش بیاید که شما باید بدانید طرف حساب شما کیست و با چه کسی باید این مسائل را در میان بگذارید. پس حتما این موضوع را هم دقت کنید. قبل از اینکه قرارداد اجاره خانه را بنویسید حتما اطلاعات تماسی و ارتباطی با صاحب خانه یا نماینده ی اورا بگیرید و تأکید کنید که در دسترس باشد. این را هم بدانید که در یک ملک استیجاری، هرگونه هزینه خدمات فنی و تعمیرات کلی منزل، با صاحب خانه است و ممکن است طی زمانی که شما در آن ملک زندگی می کنید مشکلاتی پیش بیاید که نیاز مند تعمیرات کلی و ضروری باشد که در این صورت باید با مالک تماس بگیرید و موضوع را به وی اطلاع دهید تا هرچه سریع تر این موضوع را برطرف کند.

نگهداری حیوانات خانگی یا تغییرات دکوراسیون

احتمال دارد شما وقتی برای بازدید به ملک مربوطه می روید و ظاهر خانه را نپسندید و بخواهید تغییرات کوچک و جزئی به این خانه بدهید برای مثال مقادیری از قبیل تابلو و قاب عکس یا دکور های دیواری دارید که نیازمند سوراخ کردن دیوار است. شما قبل از هر کاری باید این موارد را با صاحب ملک حل و فصل کنید تا موردی پیش نیاید. همچنین در مورد نگهداری حیوان خانگی خود حتما باید با صاحب ملک صحبت کنید. ناگفته نماند شما اجازه ی باز سازی یا تغییر شکل خانه را ندارید و طبق بند قانون اجاره نامه مستأجر حق ندارد در زمان اجاره نشینی به خانه آسیب وارد کند یا خارج موارد قانونی عمل کند.
مسئله ی نگهداری حیوان خانگی بسیار مهم است زیرا ممکن است صاحب خانه نپذیرد این موضوع را و درصورت عدم توافق و فسخ قرار داد اجاره، شما باید هزینه ای را پرداخت کنید که برای جلو گیری از بروز چنین مسائلی بهتر است حتما این موارد را با صاحب ملک چک کنید.

منظور از مبله شدن واحد چیست؟

شما باید این موضوع را با صاحب خانه ببرسی کنید که منظور وی از مبله شدن چیست یا دقیقا چه امکاناتی را فراهم کرده است که به آن مبله می گوید. در واقع باید بدانید کدام یک از وسایل را روی خانه تحویل می گیرید و می توانید پس از نوشتن قولنامه اجاره و طی زمان اجاره نشینی از آن امکانات استفاده کنید. بعد از این موضوع حتما تجهیزات فنی خانه را اعم از شیر آلات دوش حمام و آینه و لوازم سرویس بهداشتی و حمام را برسی کنید که سالم باشند و حتما در خانه وجود داشته باشد. این موارد شاید به یک نگاه جزئی باشد اما وقتی روی هم جمع می شود هزینه بر خواهد بود پس برای جلوگیری از هزینه های اضافی تکلیف خودتان را روشن کنید و این مسائل را حتما با صاحب خانه ببندید.

تأسیسات موتور خانه و عمر کارکرد

می توان گفت یکی از مهم ترین مواردی که تا الان گفته شد، سیستم گرمایشی و سرمایشی محل زندگی می باشد. اگر به خانه مراجعه کردید و متوجه شدید که سیستم موتور خانه یا بطور کلی گرمایشی سرمایشی یک خانه قدیمی و مشکل ساز است شما به دردسر بزرگی خواهید افتاد. فشار آب و سرد و گرم شدن آن یا قطع و وصلی یا حتی نشتی آب دغدغه بسیار بزرگی می باشد که باید حتما این موضوع بررسی شود چرا که می تواند درد سر برایتان بسازد. همچنین نیاز به نگرانی نیست چرا که این موارد طبق قانون اجاره خانه، همگی بر عهده مالک می باشد و باید قبل از نوشتن قولنامه این موارد بررسی شود که از فشار استاندارد آب، گرما و سرما آب و … اطمینان حاصل کنید تا دچار مشکل نشوید. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از امضای قولنامه اجاره این مواردی که گفته شد را دقیق و مطمئن بررسی کنید و حتما آن را مطرح کنید تا دچار مشکل نشوید.

نگهداری از باغچه و گیاهان

درباره ی اینکه مسئولیت نگهداری از باغچه با چه کسی است حتما سوال کنید. طبق عادت بیش تر ساختمان ها این قرار را دارند که کسانی که در طبقه همکف زندگی می کنند و دسترسی بهتری به باغچه دارند توقع این را دارند که آن ها رسیدگی به باغچه را انجام بدند و بطور کلی از ساکنین طبقه همکف توقع دارند که مراقبت از باغچه را بر عهده بگیرند. و یک نکته جالب دیگر اینکه باید این موضوع را هم بدانید که اگر هزینه ای برای باغچه انجام می شود شما هم سهیم هستید یا نه و یا همکاری باید صورت بپذیرد یا خیر. برخی از آدم ها بطور کلی دوست دارند که با گل و گیاه و باغچه سر و کار داشته باشند به همین منظور بطور کلی بدون هیچ فکری و درنگی این مسئولیت را می پذیرند اما شرط عقل این است که حتما قبل از پذیرفتن این مسئولیت بر آورد هزینه ها را انجام دهید.

در باره ی همسایه ها سوال بپرسید

زمان های قدیم ارتباط با همسایه ها خیلی بیش تر بود بطوریکه رفت و آمد یا معاشرت بین هماسیه ها خیلی زیاد بود. امروزه با توجه به مسکونی شدن و یا آپارتمان نشینی شدن گونه ای شده است که نام و مشخصات همسایه های خود را هم نمی دانند ولی باید بدانید درست است که شما اینکه نام یک همسایه را بدانید یا ندانید چندان تفاوتی نمی کند اما باید بدانید برخی از عملکرد های همسایه ها ممکن است با روحیات و شرایط شما سازگار نباشد پس باید اطلاعاتی از همسایه ها هم داشته باشید. برای مثال اگر حساس به سر و صدا هستید که این صدا ها از طریق خانواده هایی که بچه کوچک یا مدرسه ای دارند یا خانواده جوانی که اهل شب نشینی و دورهمی هستند باید بدانید که آن ساختمان که قصد دارید در آن بطور اجاره ای زندگی کنید آیا با روحیات و احوال شما سازگاری دارد یا خیر. برای دانستن این موارد حتما سعی کنید با مالک این مسائل را بررسی کرده و از او بخواهید این موارد را به شما توضیح دهد و شما را آگاه سازد.
همسایه خیلی مهم است چرا که ممکن است بی آزار باشد و طول مدتی که بطور اجاره ای درحال زندگی هستید هیچ مشکلی به وجود نیاید اما ممکن است بعدا برای شما مزاحمت یا مشکل بوجود بیاورد بگونه ای که مجبور شوید محل زندگی خودتان را ترک و تغییر دهید پس این نکته را بسیار توجه ویژه ای داشته باشید.

موقعیت جغرافیایی و نقاط دسترسی محلی

شما باید بدانید که محلی که در آن می خواهید زندگی کنید دسترسی عمومی یا بطور کلی بخواهیم بگوییم فاصله آن تا مکان هایی از جمله ایستگاه تاکسی اتوبوس مترو یا درمانگاه و مراکز اداری خاص یا همچنین فروشگاه ها و مغازه های مواد غذایی آشپزخانه یا… چگونه است. باید بدانید نزدیک ترین ایستگاه قطار یا تاکسی یا اتوبوس کجاست و چقدر از شما دور است. اگر وسیله حمل و نقل ندارید نکته مهمی است که بدانید نزدیک ترین سوپر مارکت یا خشک شویی کجاست که بتوانید راحت تر دسترسی داشته باشید. البته تکمیل بحث پیش رو این را بگوییم که بهترین کار این است که علاوه بر توضیحات مشاور املاک و صاحب خانه، چند ساعتی وقت بگذارید و با پیاده روی در محل،  مکان های مورد نظر را زیر نظر بگیرید و بدانید که نانوایی کجاست یا ایستگاه های حمل و نقل عمومی کجا هستند. این موارد همچنین به شما کمک می کند که با محله بیش تر آشنا شوید و زندگی در این محله برای شما راحت تر باشد.

شرایط استفاده از پارکینگ

در مورد قبل به وسیله ی نقلیه اشاره کردیم. حال این نکته را بگوییم که اگر خودرویی دارد و ملکی که قصد اجاره آن را دارید پارکینگ ندارد یا شرایطی دارد که نمی توانید از آن استفاده کنید، باید ببینید آیا جای پارک در محل وجود دارد یا نه. البته در بیش تر آگهی ها وجود پارکینگ قید می شود اما اگر قید نبود حتما این موضوع را مطرح کنید. در ضمن این نکته بسیار مهم است. حتما بررسی کنید که در قولنامه مکان دقیق پارکینگ را کجا مشخص کرده است چون ممکن است پارکینگ مورد نظر شما مزاحم باشد و شاید لازم باشد در این باره با همسایه های خود صحبت کنید. اما اگر پارکینگ ندارید باید اولا درباره امنیت محله تحقیق کنید و ببینید اطراف محله ی خود پارکینگ وجود دارد یا در اطراف خانه خود جای پارک وجود دارد یا خیر. برخی شهر ها مانند تهران جای پارک دغدغه ی همه ی مردم است ولی با این حال باید امنیت آن منطقه مورد بررسی قرار بگیرد تا مشکلی در حین زندگی پیش نیاید. پس قبل از اینکه قولنامه را امضاء کنید این مورد را هم مطرح کنید تا خیالتان راحت باشد.

شرایط خاص یا نکته ی قابل توجهی وجود دارد که باید بدانید؟

این یک سوال بسیار مهم است. چرا که ممکن است در آن زمان که شما داخل املاک هستید و به همراه مالک و مشاور املاک مشغول تنظیم قولنامه می باشید موردی از قلم بیفتد و مشاور املاک یا صاحب خانه چیزی را یادش رفته باشد که به شما بگوید. پس حتما از آن ها بخواهید که اگر مورد دیگری وجود دارد که فراموش شده است حتما بگویند. این مواردی که بطور کامل توضیح داده ایم ممکن است برای برخی از افراد بکار نیاید و به آن اهمیت ندهند اما باید بدانید که یک اجاره نشین با یک صاحب خانه فرق دارد. اگر شما مالک هستید نیاز نیست انقدر سفت و سخت بگیرید ولی اگر مستأجر هستید و قصد اجاره نشینی دارید بهتر است این موارد مطرح شوند سپس امضاء قولنامه صورت بپذیرد. البته ناگفته نماند برخی از این موارد شامل مالکین هم می شود مانند دسترسی ها به مغازه ها یا جای پارک یا همچنین امنیت محله و همسایه ها و … . اما به شما پیشنهاد می کنیم حتما این موارد ذکر شود قبل از امضاء قول نامه.

بررسی قرارداد اجاره خانه

شما قبل از اینکه قرارداد اجاره خانه را امضاء کنید باید بند به بند این قرارداد را بخوانید و درباره ی آن موارد ذکر شده در قرارداد اجاره خانه آگاهی لازم را داشته باشید. اگر قصد دارید یک زندگی اجاره نشینی بدون دردسر و مشکل را سپری کنید حتما موارد قولنامه را به دقت مطالعه و بررسی کنید تا طی آن مشکلات و مسائل دیگری پیش نیاید. ما برای شما مواردی را آماده کردیم که در قرار داد اجاره باید ذکر شود که شامل موارد زیر می شوند:

 • ذکر دقیق اطلاعات هویتی و تماسی هر دو طرف معامله که شامل مستأجر و مؤجر می شود.
 • در قولنامه باید آدرس دقیق محل و ذکر تمام امکانات آن از جمله برق، آب، گاز، تلفن، پارکینگ، انباری و هر چیزی که بطور شفاعی گفته شده است باید در قولنامه ذکر شود. در غیر این صورت حق اعتراض نخواهید داشت.
 • حتما مدت زمان قرارداد باید در این قرارداد اجاره خانه ذکر شود. از لحاظ قانونی قولنامه ای که بدون ذکر مدت زمان ارزش قانونی ندارد و باطل است. معمولا زمان پیش فرض هر قرار داد 1 سال است که بسته به شرایط آن ملک کم و زیاد می شود.
 • نوع کاربری آن باید در قولنامه قید شود و مستأجر حق تغییر کاربری را حین اجاره نشینی ندارد.
 • باید این موضوع که هرگونه مشکلی از لحاظ فنی و تعمیراتی رخ دهد توسط مالک تعمیر و درست شود در قولنامه قید شود برای مثال نصب آب گرم کن یا شوفاژ بر عهده مؤجر است و باید هزینه آن را متقبل شود و همچنین تعمیرات جزئی مستأجر را نیز باید انجام دهد.
 • ذکر کد رهگیری در قولنامه باعث معتبر بودن و قانونی بودن آن می شود و حتما باید کد رهگیری توسط مشاور املاک دریافت شود و در قرار داد اجاره خانه قید شود.

این موارد همگی لازم به ذکر در قرارداد اجاره خانه می باشد که باید به آن توجه کنید. البته موارد دیگری نیز وجود دارند که بهتر است قبل از اینکه قرارداد اجاره خانه را امضاء کنید از آن ها مطلع باشید.

نکات مهم قبل از امضا قرارداد اجاره خانه

پیش از اینکه بخواهید قرارداد اجاره نامه را امضاء کنید حتما این موارد را از صاحب ملک سوال کنید تا بعدا مشکل ساز نشود:

 • چه هزینه هایی را در طول اجاره نشینی بنده متقبل می شوید؟
 • آیا سنسور تشخیص مونو اکسید کربن تعبیه شده است؟
 • طرف حساب بنده کیست؟ اگر مشکلاتی به وجود بیاید با چه کسی باید مطرح کنم؟
 • آیا می توانم حیوان خانگی نگهداری کنم؟ یا تغییر دکوراسیون بدهم؟
 • منظور از آپارتمان مبله چیست؟ چه امکاناتی دارد؟
 • عمر تأسیسات سرمایشی و گرمایشی چقدر است؟
 • چه کسی مسئول نگهداری باغچه و گیاهان است؟ آیا بابت آن باید هزینه ای پرداخت شود؟
 • اطلاعات مورد نیاز در خصوص فرهنگ همسایگان و شرایط خاص آن ها؟
 • فاصله مکانی و زمانی تا مکان های مهم و ضروری چقدر است؟
 • شرایط استفاده از پارکینگ به چه صورتی است؟ آیا جای پارک در اطراف خانه وجود دارد؟
 • امنیت محله به چه صورتی است؟

 

مجموعه اعتبارپرداز با اجاره سند های قانونی و معتبر می تواند در بسیاری از مشکلات شما همراه شما باشد. شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمامی مزایای سند های ملکی معتبر بهره مند شوید.
شما می توانید جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن با شماره های  ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *