5 دلیل برای اینکه اجاره نشین بشوید

همه ی ما این سوالات را در ذهن داشته ایم و حتی الان داریم، که اگر صاحب خانه باشم و خانه داشته باشم برایم بصرفه تر خواهد بود یا اگر اجاره نشین باشم. البته ناگفته نماند منظور ما از بصرفه بودم هزینه های جاری و پیش رو خواهد بود. این سوال بسیار مهم است چرا که امروزه قدرت و توان خرید مسکن به شدت کاهش پیدا کرده است و همچنین هزینه های جابجای و اسباب کشی یا حتی نگهداری لوازم هم بسیار افزایش داشته است و به همین دلیل است که موضوع اجاره نشینی اهمیت بسیاری پیدا می کند.

ما در این بخش به شما خواهیم گفت که در چه صورتی شما می توانید با کم ترین مشکلات اجاره نشین شوید یا خانه دار شوید. همانطور که می دانید یک جواب کوتاه و مختصر برای این سوال که کدام یک از دو مورد بالا منطقی تر است باید بگوییم، اگر بخواهیم واقع بینانه تر به موضوع نگاه کنیم، با توجه به اینکه در اجاره نشینی یا مستأجر بودن شما هزینه های نگهداری و انعطاف پذیری کم تری دارید، این امر برای شما اقتصادی تر و مقرون بصرفه تر خواهد بود. از گذشته ی دور مسائل زیادی باعث شده است که مردم از اجاره نشینی به خرید مسکن روی بیاورند و بر خی از آن مسائل شامل: ازدواج، فارق التحصیلی، افزایش جمعیت خانواده، افزایش هزینه جابجایی و کرایه خانه و … . این امر که یک فرد خانه دار شود و بتواند یک خانه برای خانواده خود بخرد یک آرزو و رویا شده است.

اما امروزه جوانان امروزی عقاید متفاوتی نسبت به قبل پیدا کرده اند. بطوری که با دلایل مختلف اجاره نشینی و مستأجر شدن را به صاحب خانه بودن ترجیح می دهند. موارد مختلفی که شرایط اقتصادی جوانان را در بر گرفته است که مانند اشتغال ، ازدواج، فرزند آوری و … باعث شده است که میزان تمایل به خرید خانه کاهش پیدا کند. البته ناگفته نماند خانه دار بودن چیز بدی نیست و بسیار مزیت دارد اما با توجه به شرایط اقتصادی بد کشور، می توان گفت اجاره نشینی بهتر خواهد بود که در ادامه توضیحاتی خواهیم داد.

چرا اجاره نشینی از خانه دار بودن بهتر است؟

اجاره نشین بودن مزایایی دارد که می تواند گزینه مناسب برای شما محسوب شود.
اجاره نشین بودن مزایایی دارد که می تواند گزینه مناسب برای شما محسوب شود.

جابجایی و نقل مکان آسان تر

در قدم اول برای شما سوال پیش خواهد آمد که جابجایی آسان تر چه ارتباطی می تواند داشته باشد با اجاره نشینی. اما نکته قابل توجه این است که: وقتی که شما یک خانه ای را خریداری می کنید، پس از مدتی یک نوع وابستگی بین شما و محل زندگی تان بوجود خواهد آمد، به محله و یا حتی خانه ای که در آن هستید. فرض کنید یک موقعیت شغلی بسیار مناسب و خوب برای شما ایجاد شده است اما شرایط آن به گونه ای خواهد بود که باید آن محیط را ترک کنید و محل زندگی خود را تغییر بدهید، این امر که شما بسیار وابسته اید به آن محله و خانه خود می تواند ممانعت کند از پیش رفت شما چرا که اولا ممکن است نخواهید آن جا را ترک کنید و از همه مهم تر، فرایند فروش آن خانه به قدری طولانی خواهد بود که فروش محل زندگی فعلی و خرید یک محل زندگی جدید بسیار طولانی خواهد شد. در اینجا شما با اجاره نشینی یک مزیت خوبی خواهید داشت چرا که می توانید در کمترین زمان ممکن قرارداد را فسخ کنید و خانه بزرگتر یا نوساز تر یا با هر شرایطی که  میخواهید مجدد اجاره کنید و خواست خود را اجرا کنید. پس می تواند باعث تسریع در عملکردتان شود.

تقسیم ورثه ساده تر

این موضوع در باره افراد مجرد صدق نخواهد کرد اما افراد متأهل که دارای یک خانواده هستند در صورت بروز هرگونه مسائل و مشکلاتی اعم از متارکه و یا تقسیم ارثیه  و … از دوندگی ها و مسائل حقوقی و قانونی آن در این باره، کم تر خواهد شد و این موضوع می تواند برای برخی مهم باشد که نیاز به دوندگی خاصی ندارد.

افزایش هزینه و دشواری فروش خانه

فرض کنید مشکلی برایتان پیش آمده است و باید خانه خود را به فروش بگذارید. برای نمونه شما یک پروژه ای داشته اید و چکی پرداخت کرده اید که مأمور وصول آن را پاس نکرده است و برگشت خورده است. گاهی برای این امر شخص مجبور می شود اموال خودش را بفروشد تا بتواند پول طلبکار را پرداخت کند. در این جا شما مهلت خواهید داشت طی چند روز چک را نقد کنید اما با کدام پول؟ در این لحظه شما ملک و خانه ای که به نامتان است را به فروش می گذارید اما آیا همان لحظه یا بلافاصله خانه شما یا ملک شما فروش می رود؟ البته ممکن است این اتفاق بیفتد که از شانس خوب شما یک مشتری دست به نقد ملک شما را با قیمت خوبی خریداری کند اما با توجه به شرایط سخت امروزه این موضوع تقریبا نا ممکن شده است. در عین حال ملک هایی هستند که با وجود اینکه خالی هستند، نه توانسته اند فروش بروند و نه توانسته اند مستأجر بگیرند. این امر باعث می شود وزنه ی مستأجری یا همان اجاره نشینی سنگین تر باشد.

اجاره نشینی و کاهش هزینه ها

در این باره که آیا اجاره نشینی گران تر است یا مالک خانه بودن اختلاف نظر هایی میان کارشناسان وجود دارد. برخی کارشناسان معتقد هستند که اجاره نشینی با اینکه هزینه نگهداری یا تعمیرات منزل را در بر نمی گیرد باز هم نسبت به خرید خانه گران تر و پر هزینه تر است اما برخی کارشناسان دیگر هم نظر دیگری دارند و می گویند این تصمیم برای افراد بصرفه و اقتصادی تر است. اما اگر نظر ما را بخواهید، بنظر ما هر دو دیدگاه و نظر صحیح و عقلانی هستند. چرا که این یک تصمیم بینابینی می باشد و در هر صورت اجاره نشینی ارزان تر خواهد بود و همچنین ممکن است هزینه های یک شخصی که در یک منطقه متوسط از شهر زندگی می کنند و مالک خانه هستند نسبت به یک خانواده مستأجر که بطور اجاره ای در یک منزل در سطح بالای شهر زندگی می کنند کم تر باشد. از این موضوع ما نتیجه می گیریم که محل زندگی از لحاظ مکانی و جغرافیایی بسیار حائز اهمیت خواهد بود و می تواند در باره هزینه ها و بحث مالی نقش چشم گیری داشته باشد.
برای نمونه اگر بخواهیم برای شما مختصر و مفید توضیح دهیم باید بگوییم خرید خانه در یک شهرستان یا شهر های کوچک بسیار منطقی تر است و اجاره نشینی در شهر های بزرگ و صنعتی منطقی تر است. هزینه های نگهداری خانه برای خیلی از افراد یک دغدغه بزرگ است که در صورتی که شما بخواهید خانه دار شوید و مالک یک خانه باشید باید در نظر داشته باشید که هزینه های فرعی و اصلی زیادی بر عهده شما خواهد بود اما در صورتی که اجاره نشین باشید فقط ملزم به پرداخت شارژ خواهید بود.

نتیجه گیری

معمولا افراد وقتی به میان سالی نزدیک می شوند یا تشکیل خانواده می دهند در واقع ازدواج می کنند و صاحب فرزند می شوند، قطعا خانه دار شدن بهترین گزینه برای انتخاب خواهد بود. البته باید بدانید که از نظر اقتصادی و فشار اجتماعی باید توانایی مقابله با آن را داشته باشید. شاید خیلی برایتان بزرگ کرده اند این موضوع را سعی کنید برای خودتان دشوار و بزرگ نبینید. ولی به یاد داشته باشید که نباید از اعداد و ارقام بترسید، شما می توانید هر زمان که تمایل داشتید قرار داد را فسخ کنید و یا اگر به هر دلیلی نتوانستید از پس اجاره بهای سنگین آن ملک بر بیایید می توانید منزل را تغییر دهید و جایی را پیدا کنید که مناسب شرایط فعلی شما باشد.

 

مجموعه اعتبارپرداز با اجاره سند های قانونی و معتبر می تواند در بسیاری از مشکلات شما همراه شما باشد. شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمامی مزایای سند های ملکی معتبر بهره مند شوید.
شما می توانید جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن با شماره های  ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *