خرید خانه و بررسی جامع 10 نکته مهم هنگام آن

اگر تصمیم به خرید خانه دارید باید متوجه شده باشید که خرید خانه و ملک جزو مهم ترین و حساس ترین تصمیم های زندگی هر فرد و خانواده محسوب می شود . در این مسیر شما با چالش ها و موانع زیادی قرار است رو به رو بشوید . همچنین نکاتی هست که باید حتما پیش از خرید و در هنگام خرید خانه به آن ها توجه کنید .

در این مقاله قصد داریم تمام نکاتی که در خرید خانه به شما کمک می کنند را بررسی کنیم و به شما کمک کنیم یک خرید خوب و بدون دردسر را تجربه کنید. در این مسیر قطعا با کمک این نکات می توانید از تمامی ضرر های احتمالی در این مسیر جلوگیری کنید .

خرید خانه و چالش های آن

خرید خانه از مهم ترین اقداماتی است که هر فرد و هر خانواده در زندگی خود انجام می دهند . چالش ها و سختی های خرید خانه برای بسیاری از افراد وجود دارد و اگر این خرید اول باشد این چالش ها و سختی ها نیز بیشتر به چشم می آیند و برای رو به رو شدن با آن ها به مهارت و دانش بیشتری نیاز دارید .

از آن جایی که شما برای خرید خانه هزینه زیادی پرداخت می کنید ، باید بیشتر وقت گذاشته و از دقت و نکته سنجی بیشتری برخوردار باشید . خرید خانه برای شما بسیار مفید است و شما می توانید از خانه ی خود استفاده های زیادی برده و علاوه بر آن یک سرمایه غیر منقول برای شما به ارمغان خواهد آورد .

در خرید خانه باید نکات زیادی را رعایت کنید
در خرید خانه باید نکات زیادی را رعایت کنید

نکات جامع و مهم در مسیر خرید خانه

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم در مسیر خرید خانه باید به نکاتی توجه کنید . این نکات شامل راهنمای خرید و تسلط بر اوضاع و همچنین نکات حقوقی و غیره است . در این قسمت به ترتیب نکات مربوطه را نام می بریم و آن ها را بررسی می کنیم . با رعایت این نکات می توانید از ضرر های احتمالی جلوگیری کنید . با ما همراه باشید .

نکته شماره یک : اطمینان از هویت مالک اصلی ملک مورد نظر

اگر خانه مورد نظر و ایده آل خود را پیدا کرده اید به شما تبریک می گوییم . اکنون زمان این است که به این نکاتی که به آن ها اشاره کنیم دقت کنید . اولین نکته مهم در خرید خانه این است که از هویت مالک اصلی اطمینان حاصل کنید . این امری طبیعی است که با توجه به اینکه هزینه بسیاری بابت خرید خانه پرداخت می‌ کنید ؛ باید بدانید که مالک اصلی خانه چه کسی است .

اگر برایتان سوال است که چگونه باید از هویت مالک اصلی مطلع کنید و از بابت آن اطمینان خاطر پیدا کنید ، باید بگوییم که برای اطمینان از این موضوع، شما باید توجه بسیاری به اسناد رسمی که از سوی فروشنده ارائه می ‌شود ، داشته باشید.

اگر خانه مورد نظر دارای سند رسمی باشد ، مشخصات شناسایی فروشنده در این سند رسمی قید شده است . اما در صورتی که خانه مورد نظر سند رسمی نداشته باشد ، برای شناسایی مالک اصلی باید به مبایعه نامه مراجعه کنید .

شناختن مالک اصلی به شما در جلوگیری از هر گونه کلاهبرداری و سواستفاده کمک زیادی می کند و می توانید در ابتدای مسیر از سلامت معامله مطمئن باشید و بدانید که در حال خرید ملک دردسر سازی نیستید .

نکته شماره دو : تنها به دنبال خرید خانه از مالک اصلی باشید و با نماینده معامله نکنید

یکی دیگر از نکاتی که از اهمیت بالا و ویژه ای برخوردار است خرید خانه از خود شخص مالک اصلی ملک است . توصیه اکید ما به شما این است که به هیچ وجه راضی به معامله با نماینده یا شخصی به جز مالم اصلی ملک نشوید .

شما تنها مجاز هستید که از مالک اصلی ملک فرایند خرید خانه را انجام دهید . حتی اغلب کارشناسان خرید و فروش خانه معتقدند که یکی از نکات مهم خرید خانه ، همین موضوع است یعنی موضوع اینکه سعید کنید تا حد ممکن بدون واسطه معامله خود را انجام دهید . بهتر است تا جایی که مجبور نشدید ، با فروشنده و مالک اصلی معامله را انجام دهید و از بستن قرارداد با نماینده آن ها پرهیز کنید .

حتما برای شما این سوال مطرح می شود که دلیل این تاکید چیست و چرا می گوییم تنها با مالک اصلی معامله کنید . لازم است بدانید یکی از یکی از دلایل این موضوع، این است که در صورتی که خلافی رخ بدهد ، مالک اصلی می تواند به معامله انجام شده ، اعتراض کرده و علیه هر دو طرف معامله با عنوان فروش مال غیر شکایت کند ؛ بنابراین این موضوع یکی از نکات ضروری خرید خانه محسوب می شود .

توجه کنید که در این صورت و شکایت مالک اصلی ملک با عنوان فروش مال غیر می تواند معامله انجام شده را باطل کند. این موضوع از دو جهت به ضرر شماست و می تواند برای شما غیر قابل جبران شود . اول اینکه تمام پول و سرمایه شما از بین می رود و مورد دوم که از مورد اول هم بدتر است این است که شما در این شرایط مشمول تعقیب کیفری و مجازات های سنگین کلاهبرداری ملکی خواهید شد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مجازات فروش مال غیر به لینک زیر مراجعه کنید :

عوابق و مجازات انتقال مال غیر و فروش ملک شخص دیگر

پس به شما توصیه می کنیم اگر به دنبال خرید خانه بدون دردسر و عواقب حقوقی هستید از مسیر های معقول و منطقی آن به معامله کردن بپردازید .

نکته شماره سه : قبل از خرید خانه سند ملک را به دقت و با ریز بینی بررسی کنید.

در قسمت قبلی در خصوص اطمینان از هویت مالک اصلی ملک توضیح دادیم و گفتیم در خرید خانه شناخت هویت اصلی مالک خانه از اهمیت زیادی برخوردار است. در این قسمت در خصوص سند ملک صحبت خواهیم کرد .

در خرید خانه لازم است حتما به سند ملک توجه زیادی داشته باشید
در خرید خانه لازم است حتما به سند ملک توجه زیادی داشته باشید

یکی دیگر از مهم ترین نکات حقوقی که در خرید خانه باید به آن توجه کنید این است که شرایط دقیق ملک و وضعیت سند آن را مورد توجه قرار دهید . برای آنکه معامله ‌ای بی‌ دردسر داشته باشید بهتر است در هنگام تنظیم قرارداد ، غیر از بررسی اسناد فرد فروشنده، وضعیت ملک مورد معامله نیز از نظر ثبت در دفتر اسناد ، مشاعات ساختمان ، توابع و ملحقات ، وثیقه ای و توقیفی بودن بررسی شود .

شما با این کار حرفه ای بودن و آگاه بودن خود را نشان می دهید و فروشنده متوجه می شود که با فردی غیر آگاه رو به رو نیست و نمی تواند به راحتی از او سواستفاده کند.

لازم است بدانید سند های ملکی دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام قوانین ثبتی مختص به خود را دارا می باشند . به همین دلیل نیز خریدار پیش از انجام هر گونه معامله، باید از نوع سند و وضعیت آن آگاهی لازم و کافی را داشته باشد .

اگر در زمینه اسناد مرتبط با سند ملک هرگونه شبهه‌ ای وجود داشته باشد ، خریدار باید در اولین فرصت و پیش از هر گونه اقدام جهت خرید خانه ، از فروشنده آن را طلب کند . همچنین شما می‌ توانید خودتان بدون نیاز به شخص دیگر و به سادگی با استفاده از کد رهگیری ملک با استفاده از سامانه دفتر اسناد و املاک کشور ، استعلاماتی را که مورد نیازتان است را به دست بیاورید .

نکته شماره چهار : در خصوص در رهن بودن یا نبودن ملک در بانک اطمینان لازم را به دست بیاورید

این نکته بسیار مهم است . قبل از هر گونه اقدام لازم است مطمئن باشید ملک مورد نظر شما در توقیف یا رهن بانک نباشد . در زبان حقوقی اصطلاحی وجود دارد که مختص به ملکی است که در رهن قرار ندارد ، به این ملک خانه آزاد یا ملک طلق می گویند .

برای شما هم بسیار مهم است که مطمئن شوید در حال خرید خانه و ملکی هستید که آزاد و طلق است و در رهن بانک یا توقیف نیست .

لازم است بدانید در حالت کلی هر گونه خرید و فروش و معامله برای خانه ‌ای که به عنوان ضمانت در رهن بانک است یا از سوی مراجع قضایی توقیف شده است، ممنوع است و هرگونه معامله بر روی آن جرم محسوب می شود و معامله کنندگان مجرم شناخته می شوند و مجازات سنگینی در انتظار آن هاست .

باید این نکته را نیز مد نظر خود قرار دهید که تنظیم مبایعه نامه برای خانه ‌ای که تحت رهن و بازداشت است امکان دارد ، اما نمی ‌توان آن را به صورت رسمی و در دفتر اسناد ثبت قانونی کرد پس در حالت نهایی اعتبار حقوقی برای آن وجود ندارد و نمی توان به آن استناد کرد.

اما اگر ملکی را پسندیده اید که در رهن بانک قرار دارد و تحت هر شرایطی قصد خرید آن را دارید باید بدانید یک راهکار وجود دارد و برای ثبت قانونی این ملک‌ ها باید رفع توقیف یا فک رهن در ارتباط با آن ها انجام شود .

این کار به این صورت انجام می ‌گیرد که خریدار خانه به جای پرداخت بهای کل خانه به فروشنده ، بخشی از آن را برای فک رهن و رفع توقیف به شخص حقیقی یا حقوقی طلبکار می‌ پردازد .

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه خرید و فروش ملک در رهن بانک به لینک زیر مراجعه کنید :

بررسی جامع نحوه خرید و فروش ملک در رهن بانک

نکته شماره پنج : در خصوص دریافت وام با توجه به شرایط خود تصمیم گیری کنید

از آن جایی که خرید خانه جزو خرید های بزرگ زندگی هر شخص محسوب می شود و بابت آن باید هزینه زیادی صرف کند باید پیش از هر اقدامی توان مالی خود را بسنجد و به دقیق مشخص کند تا چه اندازه می تواند هزینه کند و تا چه مقدار نیاز به وام پیدا می کند .

بد نیست بدانید گاهی اوقات بانک‌ ها با در نظر گرفتن شرایطی خاص به شما حواله خرید مسکن می‌ دهند اما با این شرط که منزل شما برای مدت طولانی در گرو بانک باقی خواهد ماند و نمی ‌توانید با آن هیچ گونه معامله ‌ای انجام دهید . با این وجود گرفتن حواله ‌های بانکی سود زیادی نیز دارد.

همچنین علاوه بر بانک ها موسسات مالی زیادی هم هستند که با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید و توانایی پرداخت دارید به شما به عنوان متقاضی وام مسکن ، وام مورد نظرتان را پرداخت می کند. اما نکته ای از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است این است که باید پیش از گرفتن هر نوع وامی به طور دقیق تحقیق کنید که کدام یک از آن ها برای شما به صرفه‌ تر خواهد بود .

همچنین شما می توانید جهت کسب اطلاعات دقیق در خصوص وام مسکن بانک ملی به لینک زیر مراجعه کنید :

بررسی جامع مراحل دریافت وام مسکن بانک ملی

نکته شماره شش : از بررسی خانه صرف نظر نکنید و آن را فراموش نکنید

در اکثر مواقع فروشنده جهت فروش سریع تر ملک خود از مزایای ملک به وفور یاد می کند ولی ممکن است با یک فروشنده صادق رو به رو نشوید و مالک ملک تنها مزایای ملک را به شما توضیح دهد و به شما از بی عیب و نقض بودن ملک خود تعریف می کند.

در این زمان شما باید بدانید تنها به دیده های خودتان اعتماد کنید نه شنیده های مالک ملک که در خصوص بی عیب و نقض بودن ملک می گویند . همیشه باید جهت بررسی عیب و نقض های احتمالی قبل از خرید خانه اقدام کنید و حتی اگر چند مورد در نظر دارید و قرار است بین آن ها مقایسه کنید وقت کافی اختصاص دهید و به بازدید و بررسی تک تک آن ها بروید .

این توصیه ما را جدی بگیرید و فراموش نکنید گاهی اوقات بسیاری از عیب ‌های خانه به صورت پنهان در آن وجود دارند یا برخی از مالکان به طور عمدی قصد در پنهان کردن آنها دارند . پس به هیچ عنوان از بازرسی دقیق خانه منصرف نشوید .

به این نکته توجه کنید که اگر پیش از نوشتن مبایعه نامه و پرداخت بیعانه به عیب خانه پی ببرید به نفع شماست و هر عیب و نقض در خانه از ارزش آن می کاهد و شما باید بابت ملک دارای ایراد مبلغ کمتری پرداخت کنید ، اما اگر پس از توافق های اولیه متوجه ایراد خانه شدید طبق بند های نوشته شده در مبایعه نامه می توانید به سادگی و بدون هیچ ضرر و زیانی معامله را فسخ کنید .

با این حال از مذاکره غافل نشوید ؛ شما به راحتی با یک مذاکره خوب می توانید خانه را با کاهش قیمت مناسبی خریداری کنید یا فروشنده را مجاب کنید تا پس از رفع عیوب خانه ، آن را در اختیار شما قرار دهد . هیچوقت در معامله های بزرگ مانند خرید خانه عجله نکنید و صبور باشید تا بهترین مورد را خریداری کنید .

نکته شماره هفت : قید کردن انشعابات در سند را فراموش نکنید

هر خانه ای دارای انشعابات به خصوصی است که هنگام خرید خانه در حقیقت در حال خرید آن انشعابات هستید ، پس از نکات حقوقی و مهم در خرید خانه این است که شما باید تمامی انشعابات مانند انشعابات آب ، برق ، گاز و تمامی انشعابات دیگر ملک را به طور کاملا صریح و واضح با جزییات کامل در سند و یا مبایعه نامه خود قید کنید و از کوچک ترین موردی نیز نگذرید . فراموش نکنید شما حتی در خصوص خط ثبات انتقال تلفن نیز باید به طور واضح در سند یا مبایعه نامه توضیح دهید .

نکته شماره هشت : وقت برای چندین جلسه بررسی در نظر بگیرید

توجه کنید خرید خانه یکی از خرید های بزرگ در زندگی هر فرد و هر خانواده است پس برای آن به درستی وقت بگذارید و تمام موارد موجود مناسب با سلیقه خود را بررسی کنید و اگر احساس کردید به خانه ایده آل خود رسیده اید و در خصوص آن مطمئن بودید باز هم عجله نکنید .

تمامی کارشناسان و مشاوران خرید و فروش ملک معتقد هستند که بهتر است مذاکراتی که به منظور خرید و فروش خانه انجام می ‌شود ، در یک جلسه صورت نگیرد و در طی چندین جلسه و وقت گذاشتن متناسب و معقول انجام گیرد .

تمام کردن معامله در یک جلسه موجب ضرر های مالی بسیار زیادی می ‌شود و شما بعد از هر جلسه بهتر است در ارتباط با موضوعات آن با یک وکیل یا کارشناس املاک مشورت کنید تا از ضرر های احتمالی جلوگیری شود . بنابراین تحقیق و بررسی کاملی در این زمینه انجام دهید.

نکته شماره نه : مفاصا حساب را فراموش نکنید

بد نیست بدانید بیشتر خانه ‌ها ، بدهی ‌هایی به دستگاه ‌های دولتی مانند شهرداری یا اداره مالیات دارند که با توجه به این موضوع ، فروشنده آن خانه باید این بدهکاری‌ ها را پیش از فروش ملک خود بپردازد و حساب را به خریدار خانه ارائه کند .

پس ، از دیگر نکات ضروری خرید خانه آن است که پیش از اقدام به عقد قرارداد با استعلام از این اداره‌ ها ، صحت و تایید مفاصا حساب را انجام دهید . همچنین تسویه شارژ و دیگر مسائل در ارتباط با آپارتمان نیز باید به صورت کامل انجام شود .

نکته شماره ده : پارکینگ و انباری را حتما در نظر بگیرید و انتقال آن را در اولویت قرار دهید

از دیگر نکات کلیدی خرید خانه که در زمینه راهنمای خرید خانه بسیار مهم است، این است که هنگام عقد قرارداد رسمی ، شما باید در سند رسمی یا مبایعه نامه خانه انتقال پارکینگ و انباری را به صورت دقیق درج کنید. یعنی اگر خانه دارای پارکینگ و انباری است باید به طور واضح و شفاف در سند رسمی یا مبایعه نامه ذکر شود .

لازم است بدانید در صورتی که در این زمینه چند پارکینگ یا انباری وجود داشته باشد ، باید به صورت مجزا در سند و یا مبایعه نامه قید شوند . باید به این نکته توجه کنید و در انجام آن کوتاهی نکنید . باید به شما بگوییم اهمیت حقوقی این موضوع  به این دلیل است که عدم قید پارکینگ یا انباری در سند ، مسئولیت حقوقی برای فروشنده در قبال انتقال آن به همراه ندارد یعنی در نهایت به عهده شما خواهد بود و مسئولیتی با فروشنده نیست .

در این مقابل برای افرادی که قصد فروش خانه ی خود را دارند و می خواهند این عمل با سرعت بیشتری انجام شود، نیز نکاتی وجود دارد که می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید :

سرعت بخشیدن به فروش و اجاره ملک شما + 11 اصل مهم

 

مجموعه اعتبارپرداز جهت اجاره سند های قانونی و معتبر برای شما به وجود آمده است. شما می توانید با اجاره سند های قانونی از مزایای قانونی سند استفاده کنید .
شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی از مشاوران و کارشناسان ما به صورت شبانه روزی با شماره های  ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴تماس حاصل فرمایید.