بررسی جامع مراحل دریافت وام مسکن بانک ملی

حتما می دانید که در زمان حال تمامی بانک ها دارای خدمات پرداخت انواع وام و تسهیلات به مشتریان خود هستند. وام مسکن از جمله مهم ترین انواع وام است که توسط تمام بانک ها و موسسات مالی به مشتریان خود پرداخت می کنند.

وام ها و تسهیلات انواع مختلفی دارند که هر کدام از این وام ها متقاضی خود را دارند. وام مسکن نیز یکی از وام های پر تقاضا محسوب می شود. این وام از تمام اقشار جامعه با سن های مختلف متقاضی دارد. این وام که به خصوص در میان جوان ها و زوج های جوان بسیار پر متقاضی محسوب می شود.

یکی از مهم ترین بانک هایی که خدمات پرداخت وام مسکن را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد ، بانک ملی است. اما برای دریافت وام مسکن یا تعمیرات مسکن باید چه مراحلی را طی کرد؟ سود این وام چقدر است؟ در این مقاله قصد داریم به این سوالات و سوالات پر تکرار و مهم دیگر پاسخ دهیم. پس با ما همراه باشید.

بانک ملی و وام مسکن

بد نیست پیش از آغاز بررسی نحوه دریافت وام مسکن از بانک ملی کمی در خصوص خود بانک ملی صحبت کنیم. این اطلاعات می تواند به شما در انتخاب بانک مورد نظرتان جهت دریافت وام مسکن کمک کند .

بانک ملی در سال ۱۳۱۸ اولین صندوق پس انداز خود را تاسیس کرد و وام بانک ملی از این دوران در اختیار مشتریان این بانک قرار گرفت . وام مسکن بانک ملی که به عنوان طرح ویژه مسکن بانک ملی نیز شناخته می ‌شود شرایط خوبی را در اختیار زوج ‌های جوان قرار می‌ دهد که دریافت وام مسکن بانک ملی به صورت رسمی از سال ۱۳۹۶ شروع شده است .

وام مسکن از وام های مهم ارائه شده توسط بانک ملی است ، اما لازم است بدانید بانک کلی علاوه بر وام مسکن ، وام تعمیرات مسکن را نیز برای مشتریان خود در نظر گرفته است که بد نیست بدانید سود وام مسکن بانک ملی برای تعمیرات ۱۸ درصد است. در ادامه به بررسی مراحل دریافت وام می ‌پردازیم. پس اگر قصد دارید اطلاعات بیشتر کسب کنید با ما همراه باشید

بررسی جامع مراحل دریافت وام مسکن بانک ملی

در قسمت قبلی با خصوصیات کلی بانک ملی آشنا شدید. در این بخش از مقاله سراغ بحث اصلی می رویم، یعنی بررسی مراحل دریافت وام مسکن از بانک ملی.

اولین شرط و شرایط دریافت وام مسکن از بانک ملی این است که شما در این بانک دارای یک حساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی مسکن داشته باشید. پس اگر این حساب را ندارید پیش از هر اقدامی باید اقدام به افتتاح این حساب کنید.

این حساب مثل حساب ‌های سرمایه گذاری با سود کوتاه مدت است که شما می‌ توانید آن را از میان سه طرح آن را انتخاب بکنید و افتتاح کنید . این طرح‌ ها بر اساس مبلغ سرمایه گذاری شما و مدت ماندگاری آن مشخص می شود . در ادامه به بررسی شرایط و تمام توضیحات این سه طرح می پردازیم. پس از مطالعه شرایط طرح ها می توانید طرح مورد نظر خود را جهت دریافت وام مسکن از بانک ملی انتخاب کنید .

طرح اول بانک ملی :

در بانک ملی جهت دریافت وام مسکن باید یکی از سه طرح را انتخاب کنید. به ترتیب تمام طرح ها را توضیح می دهیم. توضیحات طرح اول به این صورت است که در ابتدا جهت دریافت وام مسکن در بانک ملی شما باید ۱۶ میلیون تومان در حساب سرمایه گذاری کنید .

همچنین نکته بعدی در این طرح این است که حداقل مدت سپرده گذاری یک ماه می باشد . این جمله به این معناست که شما پس از قرار دادن سپرده خود در حساب مورد نظر حداقل یک ماه لازم صبر کنید تا واجد شرایط دریافت وام مسکن از بانک ملی شوید .

بد نیست بدانید سود وام مسکن هم برای شما ماهیانه ۱۰ درصد است . همچنین لازم است بدانید به ازای هر ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی که شما در این طرح سپرده گذاری کنید ، یک سهم اوراق به صورت ماهانه به حساب شما اختصاص پیدا می ‌کند .

خلاصه طرح اول بانک ملی :

اگر بخواهیم طرح اول بانک لی جهت دریافت وام مسکن را به طور خلاصه بگوییم به صورت زیر می باشد :

 • حداقل مانده تعیین شده برای افتتاح حساب : ۱۶ میلیون تومان
 • حداقل مدت سپرده سرمایه‌ گذاری : یک ماه
 • نرخ سود سپرده : ۱۰٪
 • حداقل سپرده برای یک سهم اوراق : ۱۸.۲ میلیون تومان

طرح دوم بانک ملی :

طرح دوم بانک ملی نیز مانند طرح اول دارای شرایط و مزایایی است که افراد با توجه به نیاز و شرایط خود باید از بین این طرح ها ، طرح مورد نظر خودشان را انتخاب کنند.

اولین شرط طرح دوم نیز مانند طرح اول است . یعنی در ابتدا جهت دریافت وام مسکن در بانک ملی شما باید ۱۶ میلیون تومان در حساب سرمایه گذاری کنید . اما یکی از تفاوت های این طرح با طرح اول دریافت وام مسکن بانک ملی در حداقل مدت زمانی است که باید سپرده خود را در حساب خود نگه دارید. در این طرح مبلغی که با طرح اول مشابه است ، باید به مدت ۳ ماه در حساب سپرده شما باقی بماند .

همچنین تفاوت دیگر طرح دوم و طرح اول دریافت وام مسکن این است که بعد از گذشت سه ماه برای هر ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان سپرده به شما برگه تسهیلات اختصاص می‌ گیرد که به صورت ماهانه می باشد .

تفاوت سوم نیز در خصوص نرخ سود می باشد . سود وام مسکن بانک ملی در این طرح ۱۲ درصد است . لازم است دوبار یادآوری کنیم که در هر کدام از دو طرح وام مسکن حداقل مانده حساب شما نباید از ۱۶ میلیون تومان کمتر شود .

در خصوص طرح دوم دریافت وام مسکن بانک ملی یک نکته مهم وجود دارد که به شما در تصمیم گیری این موضوع که آیا این طرح مناسب شما می باشد یا خیر کمک زیادی می کند .

نکته مهم :

در طرح دوم بانک ملی ، اختصاص برگ اوراق ماندگاری ماهانه بر اساس حداقل مانده در هر روز ملاک می باشد . حساب مشتری در هیچ روزی نباید کمتر از ۱۶ میلیون تومان باشد . سود سپرده طرح دو به صورت ماهانه و ۱۰ درصد به حساب مشتری واریز می ‌شود ، که ۲ درصد باقی مانده به صورت سه ماهه به حساب‌ ها واریز می ‌شود . همچنین شرط واریز این مبلغ نیز آن است که در طول سه ماه کمترین مانده حساب از ۲۲۳ میلیون ریال کمتر نشود . بنابراین اگر شما بخش یا همه سپرده را برداشت کنید برای شما نرخ سود ۱۰ درصد محاسبه خواهد شد .

اگر برایتان سوال باشد که حالا که شرط تخصیص اوراق بهادر این است که سپرده شما از حداقل خارج نشده و پایین تر نیاید ، اگر در شرایطی مجبور شوید که سپرده خود را برداشت کنید یعنی مانده حساب شما به کمتر از حد تعیین شده برسد چه اتفاقی می افتد ؟ پاسخ ما به شما این است که در این شرایط تخصیص اوراق بهادار تا هنگام افزایش موجودی متوقف می ‌شود.

خلاصه طرح دوم بانک ملی :

مانند قسمت قبل که طرح اول را به صورت خلاصه گفتیم در این قسمت نیز به صورت خلاصه طرح دوم بانک ملی جهت دریافت وام مسکن را نام می بریم :

 • حداقل مانده تعیین شده برای افتتاح حساب : ۱۶ میلیون تومان
 • حداقل مدت سپرده‌ گذاری : ۳ ماه
 • نرخ سود سپرده : ۱۲٪
 • حداقل سپرده برای دریافت یک سهم اوراق : ۲۲.۳ میلیون تومان

طرح سوم بانک ملی :

اگر فکر می کنید که شرط اول دو طرح قبلی یعنی حداقل سپرده ۱۶ میلیون تومانی را ندارید و دنبال راهی جهت دریافت وام مسکن با سپرده کمتر هستید ، این طرح مخصوص شماست. برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید شما با افتتاح یک حساب ۵ هزار تومانی هم می‌توانید وارد طرح شوید.

این اولین و بزرگ ترین تفاوت این طرح بانک ملی با طرح های دیگر محسوب می شود. لازم است بدانید این تنها مزیت طرح سوم بانک ملی جهت پرداخت وام مسکن نیست ، بانک در این طرح به شما متعهد می ‌شود که سود ۱۰ درصدی بدهد . همچنین در این خصوص باید بگوییم که امتیازی که در این طرح کسب می‌ کنید به میزان سپرده گذاری و مدت زمان ماندگاری حساب بستگی دارد .

در این خصوص جدول زیر به شما کمک می کند :

مبلغ سقف اوراق (میلیون تومان) حداقل مدت انتطار (ماه) ضریب (متوسط موجودی)
۳۶ ۶ ۰.۵
۳۷ ۹ .۷۵
۳۸ ۱۲ ۱
۴۱ ۱۸ ۱.۵
۴۴ ۲۴ ۲
۴۷ ۳۰ ۲.۵
۵۰ ۳۶ ۳

 

سود وام مسکن بانک ملی چقدر می باشد؟

در قسمت های قبل مقاله با انواع طرح های بانک ملی جهت دریافت وام مسکن آشنا شدید و حتما تا این قسمت برایتان سوال بود که سود وام مسکن بانک ملی چه مقدار است و مدت زمان بازپرداخت وام به چه صورت می باشد ؟ در این قسمت به این دست از سوالات قرار است پاسخ دهیم.

سود وام مسکن این بانک برابر با ۱۷.۵ درصد است که بازپرداخت وام مسکن نیز حداکثر به مدت ۱۲ سال خواهد بود . نکته ی بسیار مهم که نباید فراموش نکنید این است که برای دریافت وام مسکن بانک ملی شما باید سند ملکی خود را به عنوان وثیقه در اختیار بانک ملی قرار دهید .

اگر سند ملکی ندارید تا به عنوان وثیقه به بانک معرفی کنید اصلا نگران نباشید ، تا انتهای مقاله صبور باشید به شما راهکار مناسب و حتمی معرفی خواهیم کرد.

مبلغ وام مسکن بانک ملی :

برای توضیح این قسمت لازم است بگوییم که مبلغ وام مسکن بانک ملی بستگی به این دارد که در کجا زندگی می کنید . سقف اعطای این وام به دو قسمت تهران و شهرستان تقسیم می ‌شود و بر این اساس هر فرد تهرانی می‌ تواند برای خرید یک واحد مسکونی ۶۰ میلیون توان و هر زوج ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کند که با توجه به این موضوع نیازمند ۱۲۰ برگ و ۲۰۰ برگ اوراق مشارکت است.

اما اگر در تهران زندگی نمی کنید قضیه متفاوت است ، این قسمت نیز بر اساس جمعیت شهرستانی که در آن زندگی می کنید در این مورد باید گفت در شهرستان‌ های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت به هر نفر ۵۰ میلیون تومان و به هر زوج نیز ۸۰ میلیون تومان تسهیلات تعلق می ‌گیرد . این رقم اگر شما در شهر کوچکتری باشید از مقدار قبلی نیز کمتر خواهد شد . برای مثال در شهر های زیر ۲۰۰ هزار نفر به ترتیب این آمار به ۴۰ و ۶۰ میلیون تومان می ‌رسد .

یک نکته جالب در خصوص اوراق باید بدانید. امکان خرید و فروش این اوراق در بازار فرابورس و از طریق شرکت ‌های کارگزاری و براساس مقررات سازمان بورس وجود دارد . و شما می توانید به راحتی اقدام به خرید و فروش اوراق بهادر کنید . همچنین لازم است بدانید علاوه بر این در شعب بانک ملی نیز شما می‌ توانید این اوراق را نقل و انتقال دهید .

اگر برایتان سوال است نحوه نقل و انتقال این اوراق در بانک ملی به چه شکل است باید بگوییم نقل و انتقال این اوراق بهادار برای اشخاص حقیقی و حقوقی که حساب دارند امکان پذیر است.

مبلغ وام مسکن بانک ملی با توجه به شهر و استانی که در آن زندگی می کنید متفاوت است.
مبلغ وام مسکن بانک ملی با توجه به شهر و استانی که در آن زندگی می کنید متفاوت است.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت وام مسکن بانک ملی :

جهت دریافت وام مسکن از بانک ملی لازم است مدارک زیر را آماده کنید :

ارائه شناسنامه و کپی از صفحات آن ( معمولا صفحه اول و دوم )

ارائه کارت ملی و کپی آن

ارائه کارت ملی و شناسنامه عکس دار ضامنین وام

ارائه کارت ملی و شناسنامه فرد فروشنده ملک و کپی از آن ها

ارائه گواهی اشتغال به کار و یا ارائه فیش حقوقی با ذکر حقوق دریافتی

در صورتی که ملک ، توسط وکیل به فروش می رسد ارائه اصل و کپی وکالت نامه وکیل ، ارائه صفحات شناسنامه و کارت ملی موکل و ارائه شناسنامه و کارت ملی وکیل ، الزامی است .

ارائه اصل و کپی از سند ملک ، با شرایطی که بانک مد نظر قرار داده است .

ارائه اصل و کپی از پروانه ساخت که نشان دهنده تاریخ ساخت و قدمت ملک باشد .

ارائه کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت قانونی ، برای آقایان الزامی می باشد .

شرایط دریافت وام مسکن بانک ملی :

 • برای دریافت وام خرید منزل مسکونی ، نیاز است که اشخاص ، دارای شرایط زیر باشند .
 • افرادی که قصد دریافت وام خرید منزل مسکونی را دارند ، باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند.
 • آن دسته از افرادی که قصد دریافت تسهیلات خرید منزل مسکونی، نباید هیچ گونه سابقه چک برگشتی ، در هیچ یک از بانک های کشور داشته باشند .
 • در صورتی که فردی ، بدهی بانکی داشته باشد ، امکان دریافت وام مسکن ، برای او ، وجود نخواهد داشت .
 • درآمد فرد متقاضی ، حتما باید مطابق با مبلغ جدول اقساط وامی باشد که قرار است پرداخت کند . معمولا بانک ها ، برای تعیین حداکثر مبلغ وام ، درآمد افراد را استعلام و در نظر می گیرند.

نکات مهم در دریافت وام مسکن :

پس از بررسی شرایط دریافت وام مسکن لازم است برخی از نکات مهم که در این مسیر لازم است بدنید را بگوییم .

 • در صورتی که افراد ، می خواهند حداکثر وام خرید منزل مسکونی را دریافت کنند ، باید ملک آن ها بیش از 25 سال قدمت نداشته باشد . در صورتی که ملک بیش از ۲۵ سال و تا حداکثر ۳۰ سال قدمت داشته باشد سقف تسهیلات کاهش پیدا می کند .
 • برای دریافت وام مسکن، از محل اوراق ممتاز امکان خرید اوراق حق تقدم به میزان قیمت نصف وام برای افراد وجود دارد .
 • برای دریافت وام از محل های دیگر ، لازم است که افراد حساب مشخصی را در بانک باز کرده باشند .
 • همانطور که در قسمت شرایط دریافت وام مسکن گفتیم متقاضیان دریافت وام نباید سابقه چک برگشتی و یا بدهی سررسید شده، در سیستم و نظام بانکی کشور داشته باشند .
 • ارزش ملک خریداری شده باید تنها ۲۰ درصد از مبلغ خود وام بیشتر باشد.

در این مقاله از واژه “وام” مسکن استفاده می کنیم. اگر برایتان سوال است تفاوت وام و تسهیلات چیست می توانید به لینک زیر مراجعه کنید :

وام و تسهیلات چه فرقی با هم دارند؟

بررسی جامع وام تعمیرات مسکن بانک ملی

در قسمت قبلی نحوه دریافت و شرایط وام مسکن بانک ملی را بررسی کردیم . اگر در خصوص وام مسکن بانک ملی هنوز سوال دارید می توانید در قسمت نظر ها سوال خود را یادداشت کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت کنید .

حالا در این قسمت قصد داریم در خصوص وام تعمیرات مسکن که از جمله خدمات دیگر بانک ملی به مشتریان خود است صحبت کنیم . برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید علاوه بر وام مسکن این بانک شما می‌ توانید وام تعمیرات مسکن بانک ملی را نیز دریافت کنید .

وام تعمیرات مسکن جزو وام مسکن محسوب می شود.
وام تعمیرات مسکن جزو وام مسکن محسوب می شود.

در این خصوص باید بگوییم همانطور که می دانید و با توجه به اینکه هر خانه ‌ای بعد از چند سال نیاز به تعمیر و بازسازی پیدا می ‌کند و هر فردی نیز نمی ‌تواند اقدام به خرید مجدد خانه کند ، وام تعمیرات مسکن بانک ملی به افراد کمک می ‌کند تا با این وام خانه خود را بازسازی کنند .

پس اگر شما خانه ای به نام خودتان دارید ولی خانه شما نیاز به تعمیر و بازسازی دارد این وام مختص شماست. در ادامه به بررسی جامع وام تعمیرات مسکن از وام های بانک ملی می پردازیم. با ما همراه باشید .

یکی از مهم ترین شروط تعلق گرفتن وام تعمیرات مسکن بانک ملی این است که خانه مورد نظر به مرمت و تعمیر اساسی نیاز داشته باشد . بر همین اساس هم متقاضیان زیادی برای این وام وجود دارد که هزینه ‌های بالای بازسازی موجب شده است تا خیلی از مشتریان بانک ملی برای تعمیر خانه خود به این وام نیاز پیدا کنند .

لازم است بدانید وام تعمیرات مسکن بانک ملی بر اساس نیاز مشتری و همچنین شرایط خانه مورد نظر به دو صورت وام جعاله تعمیر و وام جعاله تکمیل ارائه می ‌شود . در قسمت بعدی هر کدام از این وام ها را بررسی می کنیم .

وام جعاله تعمیر مسکن بانک ملی :

وام جعاله تعمیر مسکن به موارد زیر تعلق می گیرد :

 • حفر یا ترمیم چاه
 • سرویس حمام ، آشپزخانه و دستشویی
 • ترمیم یا آسفالت پشت‌ بام
 • کاشی‌کاری
 • جابه‌جایی در‌ ها و پنجره ‌ها
 • لوله‌کشی و سیستم گرمایش و سرمایش
 • تعمیرات جزئی داخل ساختمان
 • رنگ و نقاشی
 • خرید انشعاب آب و برق
 • لوله‌کشی آب و گاز
 • ترمیم سیم ‌کشی معیوب ساختمان

پس اگر خانه شما نیاز به این تعمیرات داشت و متوجه شدید از پس هزینه های تعمیر و مرمت خانه خود برنمایید به راحتی می توانید از وام جعاله بانک مسکن استفاده کنید .

وام جعاله تکمیل مسکن بانک ملی :

وام جعاله تکمیل مسکن به موارد زیر تعلق می گیرد :

 • حیاط ‌سازی
 • نرده ‌کشی
 • کاشی ‌کاری
 • موزاییک ‌کاری
 • لوله‌ کشی گاز و آب
 • نصب تاسیسات سرمایش و گرمایش
 • کابینت‌ گذاری
 • تکمیل زیرزمین
 • حفر چاه
 • نصب موکت ، پارکت ، سرامیک
 • تغییرات داخلی ساختمان

همانطور که مشاهده کردید در صورت نیاز به این موارد باید از وام جعاله تکمیل بانک ملی استفاده کنید . نکته جالبی که می توان نتیجه گرفت این است که وام تعمیرات مسکن بانک ملی تنها مربوط به تعمیر و بازسازی خانه نمی‌ شود بلکه شما می ‌توانید اگر به دلیل کمبود بودجه نتوانستید در زمان ساخت خانه خود را تکمیل کنید ، برای ادامه کار از این وام کمک بگیرید .

شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن بانک ملی :

در قسمت های قبلی با وام مسکن بانک ملی و شرایط دریافت آن و سپس با وام تعمیرات مسکن و انواع آن آشنا شدید . در این قسمت به شما توضیح می دهیم تحت چه شرایطی و به چه مقدار می توانید از وام تعمیرات مسکن بانک ملی بهره مند شوید . با ما همراه باشید .

برای آنکه بتوانید از وام تعمیرات مسکن بانک ملی استفاده کنید باید ۶ دانگ خانه برای شما باشد و بانک ملی ۱۰ میلیون تومان به شما وام خواهد داد . اما اگر سند نداشته باشید کمی قضیه فرق می کند ، یعنی این که این وام تنها یک میلیون تومان خواهد بود . همچنین لازم است بدانید سود وام مسکن بانک ملی از نوع تعمیرات ۱۸ درصد است و شما باید آن را حداکثر در ۳ سال تسویه کنید .

مدارک مورد نیاز جهت دریافت وام تعمیرات مسکن بانک ملی :

لازم است بدانید برای دریافت وام تعمیرات مسکن بانک ملی نیاز به مدارکی دارید که تقریبا در همه بانک ‌ها به همین صورت است:

 • تکمیل فرم درخواست وام جعاله بانک ملی
 • اصل و تصویر پایان‌ کار ساختمان
 • اصل و فتوکپی برابر اصل اسناد مدارک مالکیت متقاضی
 • صورت برآورد هزینه ‌های قابل قبول در معامله شامل قیمت زمین و تهیه مصالح و سایر هزینه ‌های قابل قبول شعبه طبق نظر ارزیاب مورد قبول بانک
 • پرینت فرم ‌های ارزیابی ملک و تاییدیه کارشناس عمرانی
 • رسید پرداخت مبلغ ارزیابی ملک
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی و ضامن ‌ها دریافت وام
 • فیش آب ، برق یا گاز

نکته مهم در خصوص وام مسکن و وام تعمیرات مسکن بانک ملی :

این نکته مهم را فراموش نکنید که برای دریافت وام مسکن این بانک یا وام تعمیرات مسکن نیاز به وجود چند ضامن دارید . برای مبالغ کمتر وام ۲ تا ۳ ضامن رسمی نیاز است که حتما باید کارمند دولت باشند . اما اگر مبالغ وام بالای ۵۰ میلیون تومان باشد حتما باید سند خانه را نیز در رهن بانک قرار دهید.

 

در ابتدای مقاله زمانی که صحبت از سود وام مسکن بانک ملی بود اشاره کردیم که شما برای دریافت وام مسکن نیاز به سند دارید . این سند باید به عنوان وثیقه و ضمانت در رهن بانک بماند . اما سوال این است اگر سند نداشتید باید چیکار کنید ؟ ما برای شما پیشنهاد خوبی داریم .  شما با اجاره سند های قانونی می توانید از تمام مزایای قانونی آن از جمله وثیقه و ضمانت استفاده کنید.

مجموعه اعتبارپرداز با همین هدف به وجود امده است . هدف کمک به هموطنان عزیزمان. شما می توانید جهت دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص نحوه اجاره سند و شرایط آن با شماره های  ۰۹۱۹۸۸۱۹۳۱۳ و ۰۲۱۶۶۰۵۳۵۴ تماس حاصل فرمایید . مشاوران و کارشناسان ما به صورت شبانه روزی آماده خدمات رسانی به شما هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *